česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Slovinská konsolidační banka prodává výrobce sportovní obuvi Alpina

Slovinská konsolidační banka (Družba za upravljanje terjatev bank, d. d., DUTB) zahájila prodej 100% podílu slovinské společnosti Alpina d.o.o., významného výrobce zimní sportovní a módní obuvi, novému strategickému majiteli.
 

Společnost Alpina se silnou tradicí získala globální věhlas zejména mezi sportovci, kteří se zabývají alpským lyžováním a během na lyžích. Sídlo společnosti i její výroba se nachází ve Slovinsku, výrobní závody jsou také v Bosně a Hercegovině a v Číně. Firma s 1189 zaměstnanci má silnou tržní pozici zejména na trzích bývalé Jugoslávie a Skandinávie, mezi další významné trhy patří také Severní Amerika. V roce 2020, který byl výrazně ovlivněn pandemií COVID-19, vytvořila skupina příjmy z prodeje ve výši 38,7 milionů EUR (51,7 milionů EUR v r. 2019). EBITDA činila -0,3 milionu EUR (2,3 milionů EUR v r. 2019), projekce EBITDA na r. 2021 činí 1,8 milionu EUR.

DUTB jako finanční vlastník od r. 2015 provedla ve společnosti Alpina rozsáhlou sanaci, která vedla ke stabilizaci obchodních operací. Další rozvoj a vizi společnosti bude moci rozvíjet nový soukromý majitel, který firmě umožní vstup na nové trhy a zajistí přístup k novým distribučním kanálům. Získá také možnost optimalizace výrobních programů, výrobních lokalit a kapacit.

Poradcem pro akvizici je společnost KPMG. Případní zájemci o investici obdrží ze strany prodejce návrh dohody o mlčenlivosti (non-disclosure agreement) a po jeho podpisu další dokumentaci s podrobnějšími informacemi, která bude k dispozici již na začátku září 2021. Proces prodeje bude dvoustupňový s předložením nezávazných nabídek předběžně na začátku října 2021. Pro více informací se můžete obrátit také na Ekonomicko-obchodní oddělení Velvyslanectví ČR v Lublani.

Prodej společnosti Alpina je zajímavou investiční příležitostí pro potenciální investory v oblasti zimních sportů a v obecném smyslu pro subjekty, které mají zájem o další rozvoj tradiční firmy s globálním dosahem.

Dagmar Šober, Ekonomicko-obchodní oddělení, Velvyslanectví ČR v Lublani