česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Zdroj: Velvyslanectví Maďarska v Lublani
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Visegrádská skupina diskutovala o výzvách digitalizace a možnostech spolupráce

V Lublani se dne 18. 1. 2018 uskutečnila konference s názvem Digital Visegrad 4 Europe, na které hosté z České republiky představili priority a aktuální projekty v oblasti digitalizace a projednávali také možnosti vytvoření digitální platformy V4+1.
 

Akci, která byla zaměřena na diskusi o výzvách digitalizace ve státech Visegrádské skupiny a ve Slovinsku, iniciovalo Velvyslanectví Maďarska v Lublani v rámci maďarského předsednictví V4 ve spolupráci se zastupitelskými úřady V4 a Slovinskou digitální koalicí. Českou republiku reprezentovali Ing. Hana Staňková, zástupkyně ředitele Odboru informatiky Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, a Libor Kašparovský, obchodní ředitel společnosti Incinity s.r.o.

Po úvodních pozdravech proběhly prezentace o možnostech vytvoření digitální platformy V4 (Gábor Dávidházy, National Mobile Payment Plc.) jako integrovaného systému zejména v oblasti dopravy a souvisejících služeb (mobilní parkování, e-dálniční známka, e-jízdenka pro MHD, e-vstupenky aj.) a polygonu autonomního řízení v regionu Zala (Péter Simon, Automotive Proving Ground Zala Ltd.). V diskusním panelu Smart Government hovořili političtí představitelé o aktuálních výzvách, se kterými se setkávají v rámci digitální agendy. Ing. Staňková představila fungující digitální platformy a systémy v ČR (např. Czech Point) a zdůraznila e-Government jako jednu z priorit české digitální agendy, přičemž se zaměřila na aktuální projekty jako např. e-Health, e-občanský průkaz, vytvoření administrativního portálu pro občany, zavedení vysokorychlostního internetu do každé domácnosti aj. Polona Kobal z Odboru informatiky Ministerstva veřejné správy Slovinské republiky představila fungující digitální platformu slovinské státní správy, která je sestavena ze tří oblaků (vládní, inovační a hybridní). Slovinská vláda jako vůbec první certifikovala státní oblak jako poskytovatele služeb a je připravena tuto platformu sdílet, proto v navazující diskusi s předsedou Slovinské digitální koalice, p. Igorem Zorkem, vznikla myšlenka na uspořádání slovinsko-českého setkání na úrovni politické i obchodní, které by oběma stranám umožnilo výměnu zkušeností (seznámení s use case a legislativním procesem) a firmám potenciální obchodní spolupráci při stávajících projektech v rámci e-Governmentu (přenos know-how). Slovinsko disponuje velmi rozvinutým ICT sektorem a značným množstvím odborníků z oblasti robotiky a umělé inteligence, dosahuje nadprůměrné výsledky rovněž v oblasti e-commerce a cloudových služeb. Bilaterální setkání bude možné realizovat jako projekt ekonomické diplomacie v Lublani v nadcházejícím období, což bude ideální příležitost zejména pro české softwarové společnosti, které vyvíjí programové platformy pro státní správu.

Ředitel Kašparovský z české společnosti Incinity představil integrační platformu INVIPO pro chytrá města, kterou v současnosti využívají různá města, např. Zlín, Legnica (PL), Izmir (TR) či Dubaj (UAE). V diskusním panelu Smart Region zdůraznil význam technologie, v jejímž středu zájmu je člověk a zlepšení kvality života lidí. Za výzvy do budoucna označil především kompetence a vzdělání také na úrovni místní správy, jelikož často postrádá možnost odborného dialogu na radnicích. V rámci V4+1 spatřuje mnoho synergií a vznesl proto návrh na okamžité zahájení spolupráce v podobě pilotního projektu a již v rámci panelové diskuse bylo dohodnuto spojenectví mezi společnostmi ALAM s.r.o. (obchodní zástupce Incity na slovenském trhu) a maďarskou společností National Mobile Payment Plc.

Konferenci Digital Visegrad 4 Europe předcházela diskuse s evropskou komisařkou pro digitální ekonomiku a společnost Maryiou Gabriel, kterou na lublaňské Fakultě informatiky hostil ministr veřejné správy Slovinské republiky Boris Koprivnikar. Dialog s občany probíhal jako otevřená diskuse na základě rámcových témat, která se zaměřovala zejména na kompetence a vzdělávání včetně posílení zastoupení žen v ICT sektoru, flexibilitu legislativního rámce, kybernetickou bezpečnost, kryptovaluty, technologii blockchain, fake news, neutralitu internetu jako jednu ze základních hodnot EU či nutnost zvýšení investic do digitalizace. Komisařka závěrem zdůraznila, že pouze 4 % digitálních platforem se nachází v EU s investicemi € 1,8 miliardy ročně, oproti tomu největší podíl má USA a ročně do digitální agendy investuje € 19 miliard.

 

Dagmar Šober, Ekonomicko-obchodní oddělení, Velvyslanectví ČR v Lublani

Galerie


Digital V4