english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktuální podmínky pro cestování do Spojeného království 

1. VSTUP NA ÚZEMÍ SPOJENÉHO KRÁLOVSTVÍ:

Upozorňujeme, že Anglie od 5. ledna 2021 vyhlásila několikatýdenní lockdown. Cesta do Spojeného království bude umožněna pouze těm osobám, které mohou prokázat některý z platných důvodů k cestování (zdravotní důvody, práce, vzdělání, péče o blízké osoby). Vlastní verzi lockdownu zavedlo již od 4. 1. 2021 Skotsko. Dále upozorňujeme, že Spojené království zavedlo povinnost mít po příjezdu do země negativní test na koronavirus (v angličtině, francouzštině, nebo španělštině). Již při minulém lockdownu byly zaznamenány případy občanů EU, kterým bylo britskými orgány znemožněno přicestovat do UK a byly pokutováni za porušení pravidel lockdownu, pokud nedokázali doložit oprávněnost své cesty. Mezinárodní transit je povolen, ale je zapotřebí mít doklad o cíli a povaze cesty.

Spojené království na svém území také zavedlo karanténní opatření pro cestující z České republiky (více informací ZDE) a až na výjimky musí před cestou do Spojeného království všichni cestující vyplnit kontaktní formulář. Bližší informace o výjimkách z karanténních opatřeních pro konkrétní kategorie osob naleznete zde


2. DOPRAVA A TRANZIT:

Pozemní nákladní přeprava i pozemní přeprava osob (občanů EU) je umožněna a to jak mezi trajektovými terminály v Doveru a Calais, tak na železniční lince Folkestone-Calais. Komerční autobusová přeprava i nadále zůstává v provozu.

S ohledem na výše uvedený lockdown postupně komerční dopravci ruší přímé lety mezi Českou republikou a Spojeným královstvím. Mezi 11. a 31. lednem v tuto chvíli nejsou přímé lety dostupné.

Tranzit přes konkrétní zemělaskavě prosíme o kontrolu aktuálních podmínek přepravy v rozcestníku MZV ČR.

3. OPATŘENÍ: 

Všem cestujícím je důrazně doporučeno přicestovat pouze v nejnutnějších případech, opětovně upozorňujeme na platná pravidla lockdownu na území Anglie, povinnost mít po příjezdu do země negativní test na koronavirus a platná karanténní opatření

Pokyny a zdravotní doporučení humanitární organizace "Doctors of the World" ohledně koronaviru ve Spojeném království je možné stáhnout pod tímto článkem. 

 

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:
Další informace o vládních omezeních ve Spojeném království je možné nalézt ZDE.

Web britského Ministerstva zdravotnictví ZDE, NHS ZDE a Ministerstva dopravy ZDE.

Cestovní doporučení britské vlády ZDE

MZV na na webu i nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána množstvím zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě. Upozorňujeme, že výše uvedená opatření se mohou kdykoliv změnit, stejně tak se mohou změnit platná dopravní omezení v rámci tranzitních zemí.

MZV zároveň důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

 

přílohy

Pokyny humanitární organizace "Doctors of the World"... 519 KB PDF (Acrobat dokument) 22.5.2020