english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktuální podmínky pro cestování do Spojeného království

V návaznosti na usnesení vlády ČR o ukončení platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR informujeme o podmínkách vstupu na území Spojeného království:

1. VSTUP NA ÚZEMÍ SPOJENÉHO KRÁLOVSTVÍ:
Spojené království nereguluje možnosti vstupu občanů ČR na své území do 8. června 2020, tj. do tohoto data platí obecná pravidla pro vstup – nutnost prokázat totožnost občanským průkazem, popř. cestovním pasem. 

Od 8. června 2020 včetně zavede Spojené království na svém území karanténní opatření pro většinu mezinárodních cestujících včetně cest z ČR. Více informací ZDE

 

Všem cestujícím je doporučeno přicestovat pouze v nejnutnějších případech a po příjezdu se na všechny osoby vztahují platná vládní opatření pro celé území Spojeného království. 


2. DOPRAVA A TRANZIT:
Nejlepším prostředkem pro dopravu do Spojeného království je v tuto chvíli osobní automobil nebo mezinárodní pozemní přeprava. Doporučená trasa je ČR -> Německo -> Belgie -> Francie -> UK, z Francie i nadále funguje lodní přeprava z Calais do Doveru či Eurotunel. Před přejezdem francouzského území osobním automobilem je nutné, aby každý z cestujících vyplnil tranzitní dokument, který je třeba mít stále ve voze a na vyžádání předložit francouzské policii. Dokument (v angličtině) je ke stažení zde: Tranzitní dokument - Francie (PDF, 100 KB).

Přímá letecká přeprava z ČR do Spojeného království není v současné době dostupná, doporučujeme využít možnost letů s přestupem v některé z evropských zemí.

Aktuální možnosti pro osobní přepravu ze Spojeného království do ČR je možné nalézt ZDE.


3. OPATŘENÍ: 
Od 8. června 2020 včetně zavede Spojené království na svém území karanténní opatření pro většinu mezinárodních cestujících včetně cest z ČR. Více informací ZDE. Pokyny a zdravotní doporučení humanitární organizace "Doctors of the World" ohledně koronaviru ve Spojeném království je možné stáhnout pod tímto článkem. 

V platnosti jsou vládní opatření platná od 11. 5. 2020. Tj.  občané by své domovy měli opouštět pouze v omezených případech (nákupy základních potřeb, fyzická aktivita i několikrát denně, medicínské důvody nebo péče o zranitelnou osobu, cesta do práce a z práce). Občané musí dodržovat odstup 2 metrů od ostatních lidí a vyvarovat se zbytných setkání. Zavřeny jsou obchody a podniky s jiným než nezbytným zbožím (např. restaurace, kina, komunitní centra, knihovny, kostely a s výjimkami také hotely), zakázána jsou veřejná shromažďování více než dvou osob, zakázány jsou společenské události (např. svatby, křtiny apod., nikoli však pohřby). Na počátku června bude opětovně vyhodnocen stav a bude rozhodnuto o dalším postupu. Více informací ZDE.

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:
Další informace o vládních omezeních ve Spojeném království je možné nalézt ZDE.

Web britského Ministerstva zdravotnictví ZDE, NHS ZDE a Ministerstva dopravy ZDE.

Cestovní doporučení britské vlády ZDE

MZV na na webu i nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě. Upozorňujeme, že výše uvedená opatření se mohou kdykoliv změnit, stejně tak se mohou změnit platná dopravní omezení v rámci tranzitních zemí.
MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

přílohy

Pokyny humanitární organizace "Doctors of the World"... 519 KB PDF (Acrobat dokument) 22.5.2020

Tranzitní dokument - Francie 99 KB PDF (Acrobat dokument) 7.4.2020