english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktuální podmínky pro cestování do Spojeného království

Všichni cestující do Anglie ze zahraničí musí od 15.2. k již požadovaným předletovým testům absolvovat navíc další COVID-19 testy ve 2. a 8. dni karantény. Testy je nutné rezervovat JIŽ PŘED CESTOU DO UK online na portálu. Od 19. 7. již nemusí do karantény a absolvovat test 8. dne cestující, kterým uplynulo od kompletního očkování v rámci BRITSKÉHO OČKOVACÍHO SYSTÉMU (NHS) alespoň 14 dní, kteří nepobývali posledních 10 dní v zemi na červeném seznamu a také nezletilí mladší 18 let a osoby účastnící se britských klinických studií vakcín.

1. VSTUP NA ÚZEMÍ SPOJENÉHO KRÁLOVSTVÍ:

Pravidla pro vstup se řídí semaforem, ve kterém jsou země rozděleny do 3 skupin - bližší informace naleznete zde.

Česká republika je zařazena do "oranžové" (amber) skupiny. Podle pravidel v této skupině platí povinnost prokázat se PŘED odjezdem/odletem do Anglie negativním testem na koronavirus, ne starším než 3 dny. Například když letíte přímým letem do Anglie v pátek, můžete se otestovat už v/nebo po úterý a budete muset mít k dispozici negativní výsledek před pátečním nástupem do letadla. 

Opatření se vztahuje na leteckou, lodní i železniční dopravu a platí pro všechny cestující s minimem výjimek. Uznávaným druhem testu jsou PCR test, antigenní (LF) a LAMP, ovšem testy musejí splňovat stanovené parametry účinnosti. Je povinností mít o takovém testu certifikát vydaný v angličtině, francouzštině či španělštině, který obsahuje sadu povinných údajů, viz podrobnosti. Negativní test je zapotřebí prokázat přepravní společnosti již před odjezdem do UK. Cestujícím, kteří nebudou mít při přechodu UK hranic test k dispozici, hrozí pokuta ve výši nejméně 500 GBP.

Cestující také musejí vyplnit příjezdový formulář (nejdříve 48 hod. před příjezdem do UK). Bez ohledu na negativní před-odletový test po příjezdu do UK i nadále platí pro cestující povinná (domácí) karanténa v délce 10 dní. Cestující do Anglie ze zemí na zeleném seznamu musí absolvovat pouze test ve 2 dni po příiezdu. Cestující do Anglie ze ze zemí na oranžovém a červeném musí dále absolvovat testy na COVID-19 ve 2. a 8. dni karantény navíc k již požadovaným předletovým testům.

Od 19. 7. již není povinná karantény a test 8. dne pro cestující, kterým uplynulo od kompletního očkování v rámci BRITSKÉHO OČKOVACÍHO PROGRAMU alespoň 14 dní, nepobývali posledních 10 dní v zemi na červeném seznamu, nezletilí mladší 18 let a osoby účastnící se britských klinických studií vakcín. Testování po příjezdu na území se netýká dětí mladších 4 let. Z UVEDENÉHO VYPLÝVA, ŽE NA CESTUJÍCÍHO OČKOVANÉHO V ČESKÉ REPUBLICE NEBO V JINÉ ZEMI SE UVEDENÉ PRAVIDLO NEVZTAHUJE.

Pravidla pro cestující plně očkované v britském očkovacím programu (NHS) naleznete zde.

Pravidla pro cestující, kteří nejsou plně očkovaní v britském očkovacím programu naleznete zde.

Děti a mladiství ve věku 5-20 budou muset absolvovat PCR ve 2. dni po příjezdu a děti a mladiství ve věku 11-18 budou muset mít navíc předodjezdový test. Testy je nutné rezervovat JIŽ PŘED CESTOU DO UK online na tomto portálu. Číslo testovacího balíčku následně cestující musejí PŘED CESTOU do UK vyplnit do příletového kontaktního formuláře. Testy si cestující hradí sám, cena pohybuje v závislosti na dodavateli a druhu balíčku. Současně se ihned po příjezdu musejí všichni cestující ze zemí na oranžovém seznami izolovat po dobu 10 dnů (Neplatí pro cestující s plným očkováním od britské NHS - viz informace výše). Balíček s testy bude cestujícím doručen kurýrem na místo, kde se izolují. Testy si izolovaní cestující provádí sami v určené dny a kurýr je následně vyzvedne a odveze na vyhodnocení. Pokud bude výsledek kteréhokoliv z testu pozitivní, cestující musejí zůstat v karanténě dalších 10 dní. Cestující, kteří by neabsolvovali první test, by se vystavili pokutě 1000 GBP a pokutě 2000 GBP, pokud neabsolvují druhý test. Cestující  s vyjímkou cestujících z červených zemí si mohou zkrátit 10 denní karanténu tím, že 5. den po příletu absolvují za příplatek další komerční test v rámci schématu Test to Release – pokud je negativní, mohou karanténu ukončit, nadále však mají povinnost absolvovat i OBA testy z cestovního balíčku (2. a 8. den po příletu; smyslem testu 2. den po příletu je identifikace případné zahraniční mutace koronaviru, smyslem testu 8. den vyloučení šíření nákazy).

Pokud cestujete do Anglie na MÉŇE NEŽ 10 DNÍ, budete muset zůstat v karanténě po celou dobu svého pobytu v zemi. Musíte si stále objednat testy na 2. a 8. den svého pobytu, i když se v tuto dobu už nebudete na území Anglie nacházet. Testy je ovšem nutné podstoupit jenom pokud se v tu dobu v Anglii stále nacházet budete.

Důrazně doporučujeme, aby cestující měli před cestou do Velké Británie nachystány ke kontrole vytištěné tyto dokumenty:

  • Potvrzení o negativním testu v angličtině
  • Vyplněný travel locator
  • Potvrzení o objednání a zaplacení balíčku dvou popříjezdových testů (2. a 8. den po příletu bez ohledu na dobu pobytu)
  • Certifikát o kompletním očkování vystavený NHS, pokud byla osoba očkovaná v UK

Cestující přijíždějící do Anglie ze zemí zařazených do červeného seznamu semaforu se řídí přísnějšími pravidly. Bližší informace zde.

Upozorňujeme, že Skotsko, Severní Irsko a Wales postupují v oblastech veřejného zdraví samostatně.

Ověřte si prosím aktuální informace k jednotlivým zemím na těchto stránkách -  Skotsko zdeWales zde, Severní Irsko zde.

Imigrační pravidla pro vstup do Velké Británie platná od 1. 1. 2021.

 

2. DOPRAVA A TRANZIT:

Pozemní nákladní přeprava i pozemní přeprava osob (občanů EU) je umožněna a to jak mezi trajektovými terminály v Doveru a Calais, tak na železniční lince Folkestone-Calais. Komerční autobusová doprava v tuto chvíli funguje s omezeným provozem.

Osoby tranzitující přes Velkou Británii si musí před cestou opatřit test na Covid-19 a vyplnit passenger locator form.

  • Rozlišujeme 2 druhy tranzitu:„letecký“ – neprocházíte skrze britskou hraniční kontrolu a v rámci letiště přecházíte rovnou na navazující let.
  • „pozemní“ – procházíte hraniční kontrolou, ale po vstupu do Velké Británie její území opět opustíte v krátkém časovém úseku (obvykle v rámci 24 hodin) – například přesun z jednoho letiště na druhé     

Pro tranzit pozemní cestou je ve formuláři nutné zvolit možnost "Stay in the UK" v části formuláře "travel plan section", dále odpovědět "No" na každou otázku, kde je požadován test po příjezdu a také odpovědět "No" na otázku "Have you visited a Red List country within the past 10 days and/or are required by law to quarantine in a government approved facility?"

Pro pozemní a letecký tranzit přes Velkou Británii neplatí povinnost absolvovat karanténu ani testování se 2. a 8.den.

Veškeré informace k tranzitu přes Velkou Británii jsou dostupné zde: https://www.gov.uk/guidance/coronavirus-covid-19-safer-air-travel-guidance-for-passengers#transiting-through-the-uk

Jiná pravidla platí pro Skotsko = https://www.gov.scot/publications/coronavirus-covid-19-international-travel-quarantine/pages/what-you-must-do/

Tranzit přes konkrétní země - laskavě prosíme o kontrolu aktuálních podmínek přepravy v rozcestníku MZV ČR.

 

3. OPATŘENÍ: 

Všem cestujícím je důrazně doporučeno přicestovat pouze v nejnutnějších případech, opětovně upozorňujeme, že je nutné splnit veškeré podmínky pro vstup na území Velké Británie a dodržovat platná karanténní opatření.

 

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:
Další informace o vládních omezeních ve Spojeném království je možné nalézt ZDE.

Web britského Ministerstva zdravotnictví ZDE, NHS ZDE a Ministerstva dopravy ZDE.

Cestovní doporučení britské vlády ZDE

MZV na webu i nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána množstvím zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě. Upozorňujeme, že výše uvedená opatření se mohou kdykoliv změnit, stejně tak se mohou změnit platná dopravní omezení v rámci tranzitních zemí.

MZV zároveň důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

  Cestující by měli očekávat delší čekací doby při odbavení z důvodu zavedených opatření.

 

5. PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

Aktuální podmínky návratu do ČR ze zahraničí naleznete zde.