english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Britský premiér na oficiální návštěvě České republiky

(Archivní článek, platnost skončena 05.06.2015.)

Ve čtvrtek 23. června 2011 přijel na oficiální návštěvu ČR britský premiér David Cameron. Byla to první česká návštěva britského premiéra po pěti letech.

Během své návštěvy se premiér Cameron setkal se svým protějškem, premiérem Petrem Nečasem, ministrem zahraničních věcí Karlem Schwarzenbergem a prezidentem Václavem Klausem.

Jedním z hlavních témat byla současná finanční stabilita EU. „Evropa by měla reflektovat fakt, že všechny evropské státy musí snižovat výdaje a stát se efektivnějšími. Také Evropská komise by se měla chovat odpovědně,“ řekl premiér Cameron na tiskové konferenci.

Je nezbytné do budoucna zabránit morálnímu hazardu, aby bylo jasné, že není beztrestné se zadlužovat a pak to řešit na úkor daňových poplatníků,“ dodal český premiér Petr Nečas s tím, že Česká republika a Velká Británie používají stále svou národní měnu, ale obě země mají zájem na stabilitě Eurozóny.

Premiéři také hovořili o dokončení vnitřního trhu Evropské unie, podpoře malých a středních podniků a podpoře inovačního potenciálu ekonomiky. „Zdůraznili jsme, že máme dvě priority. První prioritou je nezvyšování objemu evropského rozpočtu a druhou prioritou je dávat prostředky na to, co je nejdůležitější, a to je podpora inovací a konkurenceschopnosti v rámci EU,“ řekl předseda vlády Nečas.

K otázce Afghánistánu řekl David Cameron: „Pokud jde o naše plány, tak asi 430 vojáků v současné době z Afghánistánu stahujeme. Zůstane nám tam 9500 vojáků, což je druhý největší kontingent a budeme postupně snižovat počet až do roku 2014. “ Dodal, že si váží podpory ČR, která významným způsobem přispívá v Afghánistánu ke zklidnění situace, aby mohla být země předána autonomní vládě.

David Cameron také zmínil společný česko-britský vědecký projekt v oblasti fyziky plazmatu nazvaný ELI. Jde o nejintenzívnější laser na světě, který v současnosti vzniká v Dolních Břežanech a stane se v Evropě unikátním projektem, který má přitáhnout vědecké kapacity z celého světa.

Setkání Davida Camerona s ministrem Karlem Schwarzenbergem proběhlo na Velvyslanectví Spojeného království v Praze.

Britského premiéra na závěr jeho návštěvy přijal prezident České republiky Václav Klaus.

D.Cameron a P.Necas 2011

PM Cameron a Necas na Uradu vlady