english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: CWGC
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Byly identifikovány ostatky 5 československých letců RAF z letadla sestřeleného nad Nizozemskem

V červnu 2021 byly z louky u nizozemské obce Hollands Kroon vyzdviženy trosky letounu Vickers Wellington T2990 od 311. Československé peruti RAF . Nyní byly v průběhu prací nalezeny a identifikovány také ostatky posádky.

V červnu 2021 byly z louky u nizozemské obce Hollands Kroon vyzdviženy trosky letounu Vickers Wellington T2990 od 311. (Československé) peruti Britského královského letectva (RAF) . Tato operace byla součástí celonárodního programu, jehož účelem je vyzvednutí trosek letounů, ve kterých jsou také ostatky členů posádek. T2990 byl jeden ze 41 RAF bombardérů, které provedly nálet na Brémy v noci z 22/23 června 1941. Na svém zpátečním letu byl napaden německým nočním stíhačem a sestřelen. Letoun v plamenech havaroval a pouze jednomu členu posádky se podařilo včas letoun opustit. Byl chycen a skončil jako válečný zajatec. Ostatních pět členů posádky bylo od té doby považováno za pohřešované v boji. O 80 let později byly v průběhu prací nalezeny také ostatky. Jejich zkoumání prokázalo, že patří všem pěti pohřešovaným příslušníkům Britského královského letectva. F/Sgt Jan Hejna, P/O Vilém Konštacký, F/Sgt Alois Rozum, P/O Leonhard Smrček a F/Sgt Karel Valach již nejsou pohřešováni v boji. Jejich ostatky budou oficielně uloženy se všemi vojenskými poctami na   hřbitově   Komise pro válečné hroby britského společenství  (CWGC) v Nizozemsku v roce 2022.
 

Celonárodní program vyzvednutí trosek letounů s ostatky pohřešovaných členů posádek byl ustaven v roce 2018 nizozemským ministrem vnitra na podkladě žádosti Sněmovny representantů a na základě iniciativy badatelské skupiny Letecká válka 1939 – 1945. Účelem programu je vyzvednout všechny trosky, ve kterých se přepokládají ostatky pohřešovaných členů posádek v těch případech, kdy je tato operace považována za proveditelnou. Náklady těchto operací jsou pokryty nizozemskou vládou. Doposud bylo provedeno pět takových operací a ve čtyřech případech byly nalezeny ostatky členů posádek. Tyto práce prováděl tým nizozemských Královských ozbrojených sil za podpory civilní smluvní firmy a příslušné obce.