english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Český podnikatel Jan Telenský převzal prestižní cenu za odpovědný kapitalismus

Český podnikatel žijící ve Velké Británii, Dr Jan Telenský, obdržel prestižní Cenu Lorda Dahrendorfa za odpovědný kapitalismus. Cenu měl původně převzít už v březnu 2020, kvůli pandemii ale bylo její předání odloženo. Ocenění si tak konečně bylo předáno ve Sněmovně lordů 7. dubna 2022. Dr Telenský se stal teprve druhým českým podnikatelem po Tomáši Baťovi mladším v roce 2007, který toto prestižní ocenění získal.

Cena Lorda Dahrendorfa za odpovědný kapitalismus byla založena v roce 2000 a uděluje se jako uznání úspěšným lídrům ze světa businessu, kteří uplatňují principy morální a společenské odpovědnosti při řízení svého podnikání, kombinují sociální angažovanost s obchodní prozíravostí a inovacemi a vytváří koherentní filozofii úspěšnosti svých společností. Laureáti ceny jsou dlouhodobě posuzováni podle kritérií, která zahrnují udržitelnost,  morální spravedlnost a také standardní finanční měřítka.

Dr Jan Telenský emigroval do Spojeného království v roce 1969 bez jakékoliv znalosti angličtiny a s pouhými 2 librami v kapse. Podařilo se mu však sát se velmi úspěšným podnikatelem a vášnivým ekologem. Jeho aktivity ve Spojeném království zahrnují řadu oblastí včetně dostupného bydlení, využití virtuální reality ve vzdělávání a vytváření nových pracovních míst ve stavebnictví. Řadu obchodních zájmů má také v domovské střední Evropě, kde se mimo jiné podílí na rozvíjení sportu, rekreačního průmyslu, cestovního ruchu a výstavbě nových nemovitostí. Ve Spojeném království se zavázal poskytovat dostupné bydlení a také k využívání svých staveb a renovací tak, aby zároveň sloužily pro výuku učňů pro práci ve stavebnictví. Na každé stavbě tak Dr Telenský poskytuje místa pro učně, aby mohli pracovat po boku jeho vysoce kvalifikovaných řemeslníků a aby na místě trénovali prvky jejich NVQ (National Vocational Qualification). Jeho schéma vyprodukovalo už přes 26 000 plně kvalifikovaných odborníků pro práci ve stavebnictví.

 

Jan Telenský