english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Creative Commons
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Delegace českých válečných veteránů v Londýně

V neděli 11. listopadu 2018 se čeští vojáci u příležitosti 100. výročí ukončení 1. světové války zúčastnili slavnostního pochodu válečných veteránů v rámci Remembrance Sunday, který se konal v srdci Londýna u pomníku Cenotaph za přítomnosti členů britské královské rodiny, premiérky a dalších členů vlády.

Přehlídky se zúčastnilo 10 000 válečných veteránů, zástupců všech států Commonwealthu. Pro české veterány byla účast na tak významné společenské akci velkou poctou, která jim byla udělena za historický i současný společný boj ve světových válkách a novodobých konfliktech (v Kuvajtu, Iráku, Saudské Arábii, Bosně, Kosovu a Afghánistánu). Tato pocta byla v minulosti doposud udělena jen polským válečným veteránům.

Třicet českých vojáků - novodobých veteránů z misí ČR v Saudské Arábii, Afghánistánu, Iráku a Mali důstojně reprezentovalo československé legionáře, výsadkáře, letce, letecký pozemní personál, vojáky československé obrněné brigády a mnoho dalších. 

Součástí programu byl i pietní akt umístění pamětních křížků a věnců na Field of Remembrance u Westminsterského opatství se jmény padlých českých vojáků; návštěva domu v Porchester Gate, kde za druhé světové války sídlila československá vojenská zpravodajská služba; a skupina také zavítala do veteránského klubu organizátora pochodu během Remebrance Sunday - The Royal British Legion. 

Na velvyslanectví ČR v Londýně byla pro vojáky přidělencem obrany plk. Jiřím Niedobou zorganizována recepce, kde měli možnost se setkat a pohovořit s velvyslancem Liborem Sečkou a zástupci československých veteránských a krajanských asociací ve Velké Británii.

Velké poděkování patří organizátorovi cesty p. Tomáši Slámovi, novodobému veteránovi a členovi občanského spolku Československý legionář.

Galerie


Delegation of Czech war veterans in London