english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Life
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Dnes si připomínáme 75 let od tragického úmrtí Jana Masaryka.

Se 13 lety ve funkci zůstává Jan Masaryk dodnes naším nejdéle sloužícím vedoucím zastupitelského úřadu v Londýně.

Jan Masaryk se narodil v roce 1886 do rodiny pozdějšího zakladatele československého státu, Tomáše Garrigue Masaryka. Studia na gymnáziu nedokončil a v letech odešel USA, kde pracoval na pomocných pracovních pozicích a po nocích hrál na piano. Za první světové války sloužil v rakousko-uherské armádě, brzy po vzniku Československa vstoupil do diplomatických služeb.

V roce 1920 vedl jako chargé d’affaires vyslanectví republiky ve Washingtonu, poté působil jako legační tajemník na Ministerstvu v Praze, 1921-22 také krátce na vyslanectví v Londýně. V dubnu 1925 byl pověřen funkcí nového vyslance a zplnomocněného ministra ve Velké Británii a tento úřad pak vykonával nepřetržitě až do konce roku 1938.

Ve druhé polovině 30. let marně oponoval politice appeasementu tehdejší vlád Stenleye Baldwina a Nevilla Chamberlaina. Z funkce odstoupil na protest proti politickému kursu pomnichovského Česko-Slovenska v prosinci 1938, po německé okupaci českých zemí v březnu 1939 se ale zapojil do odboje za obnovu státu.

V červenci 1940 se stal ministrem zahraničí v exilové československé vládě. Spolu s prezidentem Benešem se podílel na klíčových jednáních, např. o odvolání britského podpisu pod mnichovskou dohodou. U veřejnosti v okupované vlasti mu získaly popularitu jeho pravidelné rozhlasové projevy v českém vysílání BBC (později shrnuté v knize Volá Londýn /1946/), ironizující německé okupanty a povzbuzující národ k rezistentním postojům.

V březnu 1945 se stal ministrem zahraničí v poválečných vládách a zůstal v tomto úřadě i po únorové krizi 1948. Při svých častých cestách na Západ se snažil posilovat vazby ČSR s demokratickým světem, jeho absence doma však mj. usnadnily posílení vlivu KSČ v ministerstvu. Ačkoliv se koncem února 1948 odmítl připojit k demisi demokratických ministrů, s novým Gottwaldovým režimem se nemohl ztotožnit. V ranních hodinách 10. března 1948 byl za doteď neobjasněných okolností nalezen mrtvý pod oknem svého bytu na nádvoří Černínského paláce.