english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Herman navštívil Spojené království

Dne 31. srpna 2017 navštívil Spojené království ministr kultury České republiky pan Daniel Herman, kterého doprovázela delegace zástupců České filharmonie

Ministr Herman s delegací se v Londýně setkali s dirigentem Semjonem Bychkovem, s kterým diskutovali o budoucnosti České filharmonie a jeho další spolupráci. Pana ministra následně přivítal na slavnostním obědě ve své rezidenci velvyslanec Sečka. Společně zde předali ocenění Artis Bohemiae Amicis panu Jonathanu Marsdenovi, dlouholetému řediteli Britských královských sbírek a významnému přispěvateli k ochraně a péči o české památky. Pan ministr Herman a velvyslanec Sečka při udělení ceny panu Marsdenovi poděkovali za jeho velkorysou a zcela nezištnou angažovanost pro záchranu a prezentaci kulturního dědictví České republiky.

Vážený pane Marsdene, historické země Koruny české jsou Vám za Vaši pomoc vděčny. V našich hradech, zámcích a historických domech budete vždy vítán coby čestný a zvlášť milý host,“ řekl při ceremoniálu Daniel Herman.

Velvyslanec Sečka dále doprovodil ministra Hermana a delegaci České filharmonie na koncert BBC Symphony Orchestra v rámci festivalu BBC Proms v Royal Albert Hall.

 

Stručné odůvodnění udělení ceny Artis Bohemiae Amicis panu Jonathanu Marsdenovi:

Pan Jonathan Marsden kontaktoval neprodleně po Sametové revoluci profesionální pracovníky památkové péče v tehdejším Československu s nabídkou sdílení zkušeností v péči o historické budovy a jejich sbírky. Britští odborníci velmi rychle rozpoznali zcela mimořádnou kvalitu a šíři tohoto segmentu českého kulturního dědictví. Jonathan Marsden se svými kolegy zajistil cesty k předávání zkušeností s péčí a prezentací zejména šlechtických sídel. Řada stáží českých odborníků v Británii a zprostředkování kontaktů s odbornými kruhy na svobodné straně železné opony umožnily nastartovat radikálně nový přístup k historickým instalacím státních hradů a zámků v České republice.

Tato odborná pomoc umožnila mnoha českým objektům dosáhnout úrovně, která je v mezinárodním měřítku vysoce oceňována. Další pracovní dráha přivedla Jonathana Marsdena do pozice ředitele britských královských sbírek. Ani na této mimořádně časově i odborně náročné pozici však neustává v podpoře projektů, na nichž se účastní i naši přední odborníci v péči o památky.

Předání ocenění Artis Bohemiae Amicis panu Jonathanu Marsdenovi.

Předání ocenění Artis Bohemiae Amicis panu Jonathanu Marsdenovi.

Předání ocenění se zúčastnil i pan Ian Kennaway, který cenu Artis Bohemiae Amicis převzal v červenci letošního roku v Praze

Předání ocenění se zúčastnil i pan Ian Kennaway, který cenu Artis Bohemiae Amicis převzal v červenci letošního roku v Praze