english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Karel Schwarzenberg na návštěvě v UK

(Archivní článek, platnost skončena 06.03.2016.)

Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg uskutečnil ve dnech 6. -7. března pracovní návštěvu Spojeného království. Hlavním bodem programu byla účast na setkání mezinárodní skupiny "přátel Jemenu" pořádané britským ministrem zahraničí Williamem Haguem v Londýně.

Pan ministr se během svého pobytu v Londýně setkal s Lordem Boswellem, předsedou evropského výboru Sněmovny lordů. Pod jeho vedením byla právě 6.března vydána zpráva o rozšiřování Evropské unie. Oba se shodli, že začlenění Západního Balkánu do EU je zásadní pro stabilitu a prosperitu celé Evropy. "Ve chvíli, kdy zanikají hranice, vzájemné problémy ztrácejí na své síle, zejména pak v tak komplikované části Evropy," řekl ministr.

U kulatého stolu na půdě Legatum Institutu o aktuálních evropských a mezinárodních otázkách debatoval se zástupci britských think-tanků a novináři.

Při slavnostní večeři dávané na jeho počest Lordem a Lady Weidenfeldovými se setkal se svým protějškem, šéfem britské diplomacie, Williamem Haguem.Oba politici spolu vedli delší rozhovor na aktuální zahraničněpolitická témata. U stolu byl přítomen například německý ministr zahraničí Guido Westerwelle. Přišli i slavní dramatici Tom Stoppard, Petr Morgan a Ronald Harwood.

V Oxfordu navštívil pan ministr tamní české a slovenské studenty. Studenti se během diskuze vyptávali na vnitropolitická i zahraničněpolitická témata, například na jeho názor na postoj britské vlády vůči Evropské unii a jejímu směřování. Do diskuze o výročí rozpadu Československa se zapojila také bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, která je nyní hostující profesorkou na Oxfordu. Oba se shodli, ze někdejší předsudky a komplexy jsou zažehnány. Neformální setkání se odehrálo v Exeter College, která je jednou ze zakládajících kolejí Oxfordské univerzity. "Jsme rádi, že pan ministr za námi do Oxfordu přijel a opravdu neformálně s námi debatoval," řekl Petr Šulc předseda České a slovenské společnosti při Oxfordské univerzitě, která má na pět desítek členů.

Dne 7. března se Karel Schwarzenberg zúčastnil zasedání mezinárodní skupiny "přátel Jemenu" pořádaného britským ministrem zahraničních věcí Williamem Haguem. Uskutečnilo se krátce před tím, kdy má být v Jemenu zahájen národní dialog, který má přispět k usmíření různých proudů na politické scéně. Jemenští představitelé na zasedání informovali o hlavních prioritách národního dialogu, pokroku dosaženém v rámci příprav prezidentských a parlamentních voleb, které se uskuteční v roce 2014 a o dosažených výsledcích reformy armády.

Ministr Schwarzenberg ve svém vystoupení zdůraznil zejména českou pomoc, která je poskytována v oblasti rozvojové a humanitární. Česko pomáhá Jemenu například v oblasti ochrany vodních zdrojů či rozvoje zemědělství. Česká strana také tradičně poskytuje stipendia jemenským studentům.

V závěru svého pobytu v Londýně Karel Schwarzenberg zahájil jeden z panelů mezinárodního sympózia o Janu Masarykovi, které spolu s britskými, českými a slovenskými historiky pořádalo české velvyslanectví v Londýně.

Oxford

Legatum Institute

Remebering Jan Masaryk

Remembering Jan Masaryk

Více obrázků z návštěvy Karla Schwarzenberga v Londýně naleznete na facebooku velvyslanectví v Londýně.