english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Bill Browder
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský v Londýně převzal Magnitského cenu za lidská práva

Ministr Jan Lipavský ve středu 16. listopadu převzal v Londýně Magnitského cenu za lidská práva.

Během své dvoudenní návštěvy Londýna se dále setkal s britským Ministrem zahraničních věcí Jamesem Cleverlym, Ministrem pro mezinárodní obchod Gregem Handsem a představiteli zahraničních výborů obou komor Britského parlamentu, včetně jejich předsedů Alicií Kearns and Lordem Kinnoulem.

Magnitského ceny za lidská práva jsou pojmenovány po ruském právníkovi Sergeji Magnitském, který byl zavražděn v ruské policejní vazbě poté, co odhalil masivní korupční plán ruské vlády. Jeho jméno se od té doby stalo synonymem pro Magnitského zákon, který umožňuje zmrazit majetek a zakázat víza porušovatelům lidských práv po celém světě.

Magnitského ceny jsou předávány od roku 2015 statečný novinářům, politikům a aktivistům v oblasti lidských práv. V minulosti ji obdržely osobnosti jako Boris Němcov, senátor John McCain, saúdskoarabský novinář Jamal Khashoggi nebo rusko-ukrajinský režisér Oleg Sencov. Za cenami stojí britský finančník a lidskoprávní aktivista Bill Browder, bývalý zaměstnavatel Sergeje Magnitského v době, kdy byl zavražděn.

Galerie


Minister Lipavský in London 2022