english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Zaorálek jednal s ministrem zahraničních věcí Spojeného království Velké Británie a Severního Irska

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek přijal dne 11. listopadu 2016 ministra zahraničních věcí a záležitostí Commonwealthu Spojeného království Velké Británie a Severního Irska Borise Johnsona, který přijel do České republiky na pracovní návštěvu.

Ministři jednali o budoucnosti EU, o dalším směřování Velké Británie a bilaterálních vztazích mezi Českou republikou a Spojeným královstvím. „Mnohé věci nás spojují, máme podobné postoje, pokud jde o obranu, transatlantické vztahy, boj proti terorismu i liberalizaci obchodu,“ řekl po jednání ministr Zaorálek. „Spolupracovat chceme i v otázkách energetické bezpečnosti a zvyšování konkurenceschopnosti našich ekonomik. A samozřejmě chceme vytvářet co nejlepší podmínky pro investory a exportéry,“ dodal šéf české diplomacie.

„Pokud jde o vystoupení Spojeného království z EU, potvrdili jsme si kalendář, podle nějž se bude postupovat. Budoucí dohoda EU se Spojeným královstvím podle nás musí být založena na vyvážení práv a povinností, klíčové je zejména přijetí principu čtyř svobod, včetně volného pohybu osob.“  

Ministři se během jednání zaměřili také na bezpečnostní a obrannou politiku, boj s mezinárodním terorismem a na regionální konflikty. 

Kromě jednání s ministrem zahraničních věcí Lubomírem Zaorálkem přijal ministra Johnsona také předseda vlády Bohuslav Sobotka.