english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Odhalení pamětní desky "Českému Čtyřlístku" v Hawkinge

V úterý 6. září byla v Hawkinge odhalena nová pamětní deska věnovaná tzv. Českému čtyřlístku“.

Bronzová deska, kterou vytvořil český sochař Miroslav Zvonek, je umístěna v Kent Battle of Britain Museum a vzdává hold čtveřici Československých pilotů RAF Josefovi Františkovi, Josefovi Balejkovi, Matěji Pavlovičovi a Wilhelmu Kosarzovi. Ti se setkali po obsazení Československa v Polsku a i ve Spojeném království pak létali s polskými perutěmi. Josef František byl s 17 sestřely nejúspěšnějším neanglickým spojeneckým pilotem Bitvy o Británii a jedním z nejlepších leteckých es celé druhé světové války. Desku přijela odhalit delegace z obce Otaslavice, rodiště Josefa Františka a velvyslankyně České republiky ve Spojeném království společně se zástupcem slovenského velvyslance.

„Pamětní deska je složena ze čtyř částí věnovaných jednotlivým pilotům. Celý projekt je ještě zajímavější tím, že kopie jednotlivých částí budou následně umístěny v domovských obcích a městech těchto hrdinů. Doba, ve kterou tento památník přichází, doba ruské agrese na Ukrajině, podtrhuje význam a odkaz, který s sebou nese“, okomentovala odhalení pamětní desky velvyslankyně Marie Chatardová.

Zástupci velvyslanectví České a Slovenské republiky při této příležitosti navštívili také Battle of Britain Memorial v nedalekém Capel-le-Ferne, kde položili věnec k uctění památky 88 Československých letců, kteří se do bitvy zapojili.

Galerie


Czech Four-Leaf Clover Memorial