english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Odhalení pomníku pilotu RAF Josefu Františkovi

V neděli 4. září byl na Priest Hill v anglickém Epsonu, nedaleko místa jeho skonu, odhalen památník československému letci RAF a jednomu z nejlepších leteckých es druhé světové války, četaři Josefu Františkovi. Akce se zúčastnili zástupci velvyslanectví a armád Česka, Slovenska a Polska a také početná delegace z rodiště Josefa Františka – Otaslavic. Hlavním iniciátorem vytvoření pomníku byla organizace Polish Air Force Memorial Committee.

Josef František se narodil v moravské obci Otaslavice v roce 1914. V roce 1934 nastoupil jako dobrovolník na Československé letecké učiliště v Prostějově a po úspěšném absolvování výcviku v roce 1936 byl poslán k 2. pluku „Dr. Eduarda Beneše“ Československého letectva se sídlem v Olomouci. Už tehdy mu chyběl smysl pro disciplínu. To vedlo k tomu, že byl degradován za četné neuváženosti a hrozilo mu propuštění ze služby. Zároveň se ale začal rozvíjet jeho mimořádný letecký talent. Když bylo Československo 15. března 1939 anektováno Německem, František utekl do Polska a následně do Francie.

Po kapitulaci Francie se dostal do Británie, kde se opět rozhodl létat v polském letectvu a 2. srpna 1940 byl přiřazen k 303. polské peruti RAF, která létala na strojích Hawker Hurricanes. První bojový úspěch Františka přišel 2. září 1940 a v následujících 28 dnech se mu podařilo sestřelit 17 německých letadel, což z něj učinilo nejlépe hodnoceného zahraničního pilota a čtvrtého nejúspěšnějšího spojeneckého pilota v Bitvě o Británii vůbec. František zahynul 8. října 1940, kdy jeho Hurricane havaroval z neznámých důvodů nedaleko Epsonu v Surrey.

Galerie


Josef František Memorial