english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Lehel Kelemen
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oslava 20. výročí vstupu ČR do NATO

Dne 12. března 2019, v den 20. výročí vstupu České republiky do Severoatlantické aliance (NATO), se v Londýně na oslavu tohoto významného dne konala slavnostní recepce v Národním armádním muzeu.
 

Do NATO 12. 3. 1999 vstoupily spolu s ČR také Maďarsko a Polsko a recepci tak společně organizovaly velvyslanectví České Republiky, Maďarska a Polska.

Poté co v úvodu zazněly státní hymny, všichni tři velvyslanci - Libor Sečka, Kristóf Szalay-Bobrovniczky a Arkady Rzegocki – vystoupili se svými příspěvky k tomu, co NATO znamená pro jejich zemi. Velvyslanec Sečka mj. uvedl: „Náš svět se mění a NATO se mění s ním. Některé věci však zůstávají nezměněny: náš závazek k sobě navzájem trvá a dává nám sílu překonat naše rozdíly a přijmout jakoukoliv výzvu. Pevně věřím, že NATO zůstane pilířem stability v nejistém světě pro příští generace.“

Slavnostní akce se zúčastnilo přibližně 200 hostů, včetně přidělenců obrany ČR, Maďarska a Polska a britskou stranu reprezentoval Náčelník štábu obrany (Chief of Defence Staff), Generál Sir Nick Carter.

Detailní Tisková zpráva (PDF, 396 KB)

Video záznam z recepce

Stručně k historii členství České republiky v NATO:

Armáda ČR se bezprostředně po vstupu do NATO (v červnu 1999) zapojila do mise KFOR v Kosovu, jednotkou speciálních sil. Od května 2002 AČR působí v misích NATO v Afghánistánu, kdy tam byla vyslána 6. polní nemocnice. Nejrozsáhlejší české zastoupení v této misi se datuje od března 2008, kdy v provincii Lógar zahájil činnost tzv. Provinční rekonstrukční tým České republiky. Jeho úkolem byl rozvoj a obnova svěřené afghánské provincie. Právě během této mise Česká republika a armáda nejvýraznějším způsobem přispěly do společného aliančního úsilí. Vzdušné síly Armády ČR se pravidelně zúčastňují misí NATO, jejich účelem je chránit vzdušným prostor zemí, které nedisponují stíhacím letectvem. Konkrétně se jedná o Litvu, Estonsko, Lotyško a Island. Recipročně za to ČR čerpá alianční schopnosti, kterými naopak nedisponuje česká armáda, jako je například strategická přeprava či tankování za letu. Alianční přítomnost předsunutých sil je jedním z hlavních výstupů Varšavského summitu NATO z července 2016. Spočívá ve vytvoření čtyř bojových uskupení v síle posíleného praporu rozmístěných v Polsku pod vedením USA, v Litvě pod vedením Německa, v Lotyšsku pod vedením Kanady a v Estonsku pod vedením Velké Británie. Česká republika se zapojila do bojových uskupení v Litvě a Lotyšsku. Do historie členství ČR v NATO se nesmazatelným písmem zapsal armádní generál Petr Pavel. Jako vůbec první generál bývalého východního bloku zastával v letech 2015 až 2018 funkci předsedy Vojenského výboru NATO. V červnu 2018 vystřídal ve funkci předsedy vojenského výboru NATO armádního generála Petra Pavla vrchní maršál britského letectva Sir Stuart Peach.

Velvyslanec L. Sečka při svém proslovu

Velvyslanec L. Sečka při svém proslovu

Hosté recepce 12. 3. 2019

Hosté recepce 12. 3. 2019