english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oslavy Dne vítězství v Evropě na hřbitově v Brookwoodu

V neděli 8. května si velvyslankyně Marie Chatardová připomněla oběť československých vojáků při tradiční oslavě Dne vítězství v Evropě na hřbitově v Brookwoodu pořádané sdružením Memorial Association for Free Czechoslovak Veterans.

Velvyslankyně Chatardová přednesla projev, ve kterém připomněla význam společného boje Britů, Čechů a Slováků proti nacistickému režimu, který se nyní odráží v jejich pomoci Ukrajině, která sama čelí agresivní invazi ruské armády.

Naučili jsme se, že nejlepší způsob, jak čelit nepříteli, je čelit mu společně. Svobodné národy, stojící bok po boku, čerpající z našich silných stránek, sdílející své zdroje, porážející nepřítele naší jednotou. Našimi učiteli byli muži a ženy, kteří leží pohřbeni zde na tomto velkolepém hřbitově. Nepřítel, který se kdysi zdál neporazitelný, nedokázal zlomit úsilí spojeneckých sil a skončil poražen. A já pevně věřím, že historie má tendenci se opakovat“ pronesla velvyslankyně.

Společně s přidělencem obrany brigádním generálem Vratislavem Beranem pak položila věnec z vlčích máků k památníku československých armád a také v civilní části hřbitova, kde jsou pohřbeni českoslovenští vojáci, kteří zemřeli po 2. světové válce.  Velvyslankyně nebyla jediným vzácným hostem ceremonie, kromě ní se do oslav zapojili také velvyslanec Slovenska pan Róbert Ondrejscák, přidělenci obrany Slovenska, Spojených států amerických, Francie, Austrálie, Nového Zélandu a Maďarska a také zástupci britské armády. Děti z českých a slovenských škol ve Spojeném království ceremoniál doprovodily zpěvem české, slovenské a britské hymny.

Galerie


Brookwood May 2022