english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Ladislav Hunčár
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pietní akt v Brookwoodu 28. října 2018

Kdy: 28.10.2018 14:00 - 16:00, Kde: Brookwood Cemetary, Woking, Surrey GU24 0BL

V neděli 28. října 2018 uspořádala Memorial Association of Free Czechoslovak Veterans spolu s přidělenci obrany velvyslanectví ČR a SR u příležitosti 100. výročí založení Československa ceremoniál na vojenském hřbitově v Brookwoodu.

Události se celkem zúčastnilo přibližně 300 osob. Představitelé obou velvyslanectví – zástupce českého velvyslance Jan Brunner, přidělenec obrany ČR plk. Jiří Niedoba, zástupce velvyslance SR Marcel Babicz a slovenský přidělenec obrany plk. Ján Goceliak, potomci a příbuzní válečných veteránů, zástupci krajanských spolků a asociací a všichni ti, kdo chtěli vzdát hold válečným hrdinům, kteří nasadili život za svobodu svého národa i celé Evropy.

Mezi čestné hosty mj. patřili více-maršálek diplomatického sboru UK Julian Evans, starosta města Woking Graham Cundy, zástupci velvyslanectví USA, Polska a představitelé Britského královského letectva RAF z Wreathamu a Wokingu.

Letos také opět přijeli děti, učitelé a rodiče z česko-slovenských škol Okénko a Berkshire, aby uctili památku statečných čs. hrdinů.

Slavnostní akt uváděla hlavní organizátorka paní Gerry Manolas z Memorial Association of Free Czechoslovak Veterans. Zástupce velvyslance ČR a zástupce velvyslance SR následně pronesli proslovy, po kterých následovalo kladení věnců a květin, hymny ČR, SR a UK a živý hudební prvek v podání dětí a rodičů z českých škol, kteří zazpívali českou a slovenskou hymnu (a později také národní písničku „Ach synku synku“ a oblíbenou skladbu „Život je jen náhoda“). Poté děti umisťovaly k jednotlivým hrobům dřevěné křížky na důkaz vzpomínky a díků.

Po občerstvení, které přichystalo velvyslanectví ČR a SR, se vyhlašovali vítězové dětské výtvarné soutěže s tematikou vzniku Československa. Na závěr byla pro děti připravena tombola s drobnými pozornostmi - knihy, DVD, modely válečných letounů apod.

Velvyslanectví ČR vřele děkuje organizátorům, zejména paní Gerry Manolas za velké úsilí při  organizaci, i všem ostatním, kteří se podíleli na krásné a důstojné události, čestným hostům, a všem návštěvníkům, kteří vážili v neděli odpoledne cestu, aby se ve významný den 100. výročí založení Československa zúčastnili pocty válečným hrdinům, na jejichž statečnost, obětavost a vlastenectví nikdy nezapomeneme.

Obzvláště nás těší, že na ceremoniálu byla přítomna i nejmladší generace, která díky podobným zážitkům ponese odkaz čs. hrdinů po mnoho dalších let.
 

Všechny fotografie od paní Jolly Thompson

 

Pietní akt v Brookwoodu 28. října 2018

Pietní akt v Brookwoodu 28. října 2018

Pietní akt v Brookwoodu 28. října 2018

Pietní akt v Brookwoodu 28. října 2018

 

Pietní akt v Brookwoodu 28. října 2018

Pietní akt v Brookwoodu 28. října 2018