english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Czech Embassy London
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pietní akt v Brookwoodu 5. května 2019

V neděli 5. 5. 2019 uspořádala Memorial Association of Free Czechoslovak Veterans spolu s přidělenci obrany velvyslanectví ČR a SR u příležitosti 74. výročí ukončení 2. světové války ceremoniál na vojenském hřbitově v Brookwoodu.

Vzpomínkové události se zúčastnilo přibližně 100 osob. Představitelé obou velvyslanectví – zástupce českého velvyslance Jan Brunner, přidělenec obrany ČR plk. Jiří Niedoba a slovenský přidělenec obrany plk. Ján Goceliak, potomci a příbuzní válečných veteránů, zástupci krajanských spolků a asociací a všichni ti, kdo chtěli vzdát hold válečným hrdinům, kteří nasadili život za svobodu svého národa i celé Evropy.

Mezi čestné hosty mj. patřili starosta města Woking Graham Cundy, zástupci velvyslanectví USA, Polska a Austrálie a představitelé Britského královského letectva RAF z Wreathamu a Wokingu. Letos se zúčastnila také skupina českých skautů z Pardubic, kteří do Velké Británie přicestovali specielně kvůli této akci. Jejich aktivní účast dodala pietními aktu další zajímavý a důstojný rozměr.  

Slavnostní akt uváděla hlavní organizátorka paní Gerry Manolasová z Memorial Association of Free Czechoslovak Veterans. Zástupce velvyslance ČR a přidělenec obrany SR pronesli proslovy, děti s rodiči z české školy Okénko zazpívaly českou, slovenskou a britskou hymnu, dále následovalo kladení věnců a květin a děti také umisťovaly k jednotlivým hrobům dřevěné křížky na důkaz vzpomínky a díků. V druhé části čs. sekce hřbitova byla poté slavnostně odhalena nová informační deska. V závěru měli hosté možnost vyslechnout vyprávění potomků čs. účastníků bojů 2. sv. války a pohovořit mezi sebou u pohoštění, které přichystalo velvyslanectví ČR a SR.

Rádi bychom poděkovali všem organizátorům za skvěle připravenou akci a všem těm, kteří přijeli vzdát hold válečným hrdinům, na jejichž statečnost, obětavost a vlastenectví nikdy nezapomeneme.

Galerie


Memorial act at the Military Cemetery in Brookwood on 5th May 2019