english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pietní den v Brookwoodu na památku našich vojáků

Velvyslanec Libor Sečka včera v rámci projektu Never forgotten navštívil vojenský hřbitov v Brookwoodu, aby zde položil růže u hrobů 49 československých vojáků a zúčastnil se ceremonie za oběti tragického pádu letadla Liberator, který se 5. 10. 1945 zřítil nedaleko letiště Blackbushe a na jehož palubě zemřelo 23 Čechoslováků, kteří se po válce vraceli do vlasti. 

Brookwood je místem s největším počtem československých hrobů na území Spojeného království a nachází se zde velký československý památník, který se objevil i v úvodní scéně legendárního filmu „Nebeští jezdci“.

O toto velmi pietní místo pečuje asociace Memorial Association for Free Czechoslovak Veterans (MAFCSV) a náš speciální dík patří její předsedkyni, paní Gerry Manolas, která se s nesmírným zaujetím stará o odkaz československých ozbrojených sil na území Spojeného království. Velice nás potěšilo, že během ceremonií měla hrdě připnutý Záslužný kříž ministra obrany ČR, který jí byl před dvěma týdny na našem velvyslanectví udělen.

Neméně důležitý dík patří také dobrovolníkům z okolí brookwoodského hřbitova a Komise pro válečné hroby, kteří pravidelně naši část hřbitova navštěvují a upravují. Velvyslanec Sečka měl to potěšení se s částí logistického týmu seznámit a osobně jim poděkovat za jejich úsilí, kterého si nesmírně vážíme.

Historickou zajímavostí je, že na nedalekém britském památníku vojáků a letců, kteří se nevrátili ze svých misí, jsou uvedeni také dva další vojáci s vazbou na Československo - Ernst Hoffman a Otto Pichl. Jde o sudetské Němce, kteří pracovali pro československé ozbrojené síly a v roce 1944 se jako speciálně trénovaní agenti nechali tajně vysadit na území protektorátu – bohužel oba během své mise přišli o život. Velvyslanec Sečka, společně s Gerry Manolas a Johnem Polakem z MAFCV položil květiny také u památníku těmto dvěma hrdinům.

Součástí programu byla také ceremonie na civilní části hřbitova a dále ceremonie za oběti tragického pádu letadla Liberator, který se 5. 10. 1945 zřítil nedaleko letiště Blackbushe a na jehož palubě zemřelo 23 Čechoslováků, kteří se po válce vraceli do vlasti. Velvyslanec Sečka zde se svým slovenským kolegou, velvyslancem L´ubomírem Rehákem a vojenskými přidělenci obou zemí položili věnce a zemřelým věnovali tichou vzpomínku.

Ještě jednou děkujeme organizaci MAFCV za příkladnou spolupráci a těšíme se na další společné akce věnované naším hrdinům!

Více informací o projektu Never Forgotten je dostupných ZDE.

Fotogalerie z celé akce je dostupná na našich Facebookových stránkách ZDE

Pokládání věnců u československého památníku v Brookwoodu

Pokládání věnců u československého památníku v Brookwoodu

U památníku vojákům a letcům, kteří se nevrátili ze svých misí...

U památníku vojákům a letcům, kteří se nevrátili ze svých misí...