english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pocta básníkovi Ivanovi Blatnému v Ipswichi

V Ipswichi mají nově pojmenovanou ulici po českém básníkovi Ivanu Blatném, která se nachází v areálu bývalé psychiatrické nemocnice, kde se Blatný dlouhá léta léčil. S nápadem uctít českého autora, který v anglickém městě za dramatických okolností napsal například svou sbírku „Stará bydliště“, přišel radní Ipswiche pan Martin Cook.

"Připadalo mi, že bychom měli uctít nejen ty, kdo se hned nabízejí - tedy osobnosti, které nemocnici postavily a provozovaly - ale také nikterak méně ohromující a často skryté talenty, které byly mezi tamními pacienty, jako byl například Blatný," uvedl radní Cook.

Slavnostní inaugurace ulice s názvem „Ivan Blatný Close“ se včera v poledne zúčastnil velvyslanec Libor Sečka, který předtím společně se zástupkyní starosty Ipswiche, paní Jane Riley i radním Martinem Cookem pronesli řeč o významu a odkazu Ivana Blatného.

Velvyslanec Sečka následně navštívil krematorium v městečku Weeley, kde byly ostatky I. Blatného zpopelněny, a také pečovatelský dům "Edensor" ve městě Clacton-on-Sea, kde básník prožil poslední léta svého života. 

O slavnostním odhalení ulice "Ivan Blatný Close" informovala ve své hlavní zpravodajské relaci mimo jiné také Česká televize - jako doplnění uvádíme odkaz na celou reportáž ZDE.

Pamětní deska v pečovatelském domě "Edensor" ve městě Clacton-on-Sea

Pamětní deska v pečovatelském domě "Edensor" ve městě Clacton-on-Sea

Básník Ivan Blatný

Básník Ivan Blatný