english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Senát ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Předseda Senátu Miloš Vystrčil navštívil Spojené království

Delegace Senátu Parlamentu České republiky vedená předsedou Milošem Vystrčilem navštívila ve dnech 18. až 20. listopadu Spojené království.
 

Předseda Senátu Miloš Vystrčil v doprovodu senátorů Ladislava Faktora, Jana Žaloudíka, Ondřeje Šimetky a předsedkyně Akademie věd ČR paní Evy Zažímalové navštívil Spojené království na 3denní pracovní návštěvu. Doprovázela je podnikatelská delegace organizovaná Hospodářskou komorou ČR čítající přes 20 podnikatelů z různých odvětví.

Předseda Vystrčil zahájil svou návštěvu 18. listopadu otevřením Česko-britského podnikatelského fóra pořádaného na Velvyslanectví České republiky v Londýně. Česká podnikatelská delegace měla možnost dozvědět se užitečné informace o podnikání ve Spojeném království po Brexitu a seznámila se se zástupci místních firem.

Předseda Vystrčil následně v doprovodu vojenských přidělenců položil květiny u památníku Bitvy o Británii na břehu řeky Temže, do které se zapojilo také 88 československých pilotů.  

Delegace Senátu poté zamířila do Westminsterského paláce, kde se setkala s předsedou zahraničního výboru Dolní sněmovny Tomem Tugendhatem, předsedou sněmovny Sirem Lindsayem Hoylem a předsedou Sněmovny lordů lordem McFallem z Alcluithu. Miloš Vystrčil se stal prvním předsedou Senátu přijatým předsedy obou komor britského parlamentu od Petra Pitharta v roce 1998.

V pátek 19. delegace zahájila den pracovní snídaní s Gregem Handsem, státním ministrem pro obchod, energetiku a čistý růst. Následně se přesunula do BBC Broadcasting House, aby se dozvěděla více o tom, jak BBC jako veřejnoprávní vysílací společnost přistupuje k financování a k boji s dezinformacemi v době rostoucí digitalizace.

Zbytek dne byl věnován české komunitě ve Spojeném království, kdy se předseda Vystrčil se svým doprovodem setkal se zástupci českých komunit ve Spojeném království, českými vysokoškoláky v Londýně a pronesl úvodní řeč na zahajovacím zasedání Společnosti českých a slovenských doktorů ve Spojeném království.

V sobotu se delegace přesunula do Oxfordu, kde navštívila profesora Paula Flathera, známého svou pomocí československému disentu v dobách komunistického Československa, a profesora Rajendru Chitnise a jeho studenty bohemistiky na Oxfordské univerzitě. Předseda Vystrčil a jeho kolegové ze Senátu poté debatovali o sametové revoluci a jejím odkazu na debatě pro studenty Oxfordské univerzity a zakončili návštěvu na „Velvet Diner“, pořádané Oxford University Czech and Slovak Association.

Galerie


Senátní delegace v Londýně 2021