english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Úřad vlády ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Premiér Fiala se v Praze sešel s britskou premiérkou Trussovou

Předseda vlády České republiky Petr Fiala 6. října přivítal v Praze v Kramářově vile britskou ministerskou předsedkyni Liz Trussovou. Setkání se odehrálo před historicky prvním zasedáním Evropského politického společenství na Pražském hradě, kterého se účastní 44 lídrů evropských zemí včetně předsedkyně Trussové.

Ministerští předsedové hovořili o možnostech posilování spolupráce mezi Českou republikou a Spojeným královstvím v oblasti obrany a energetiky i o spolupráci mezi Spojeným královstvím a EU. Obě země od začátku jasně podporují Ukrajinu v jejím boji proti ruské agresi. Oba politici se shodli, že je nutné v podpoře vytrvat i nadále, a diskutovali také o možnostech další vojenské podpory.

Velmi mne těší, že se podařilo uskutečnit bilaterální setkání s premiérkou Trussovou krátce po jejím nástupu do funkce. Vztahy České republiky a Spojeného království mají dlouhou tradici a jsou výborné. Spojené království je naším klíčovým partnerem v oblasti obrany a bezpečnosti i obchodu,“ uvedl premiér Petr Fiala.

Obě země spojuje jasná politická i praktická podpora Ukrajiny v humanitární, finanční a vojenské oblasti. Lídři spolu jednali o možnostech další pomoci Ukrajině především ve vojenské oblasti, ať už se jedná o dodávky vojenského materiálu nebo výcvik příslušníků ozbrojených sil Ukrajiny. „Ukrajina patří k hlavním prioritám české vlády bilaterálně i v rámci předsednictví v Radě Evropské unie. Je důležité udržet jednotu EU a pokračovat ve spolupráci s dalšími stejně uvažujícími zeměmi včetně Spojeného království,“ uvedl předseda vlády ČR.

Spojené království je důležitým evropským partnerem v oblasti energetiky. Premiér Fiala zdůraznil, že ČR podporuje opětovné zapojení Spojeného království do Severomořské energetické spolupráce (NSEC), která se soustředí na podporu budování větrných elektráren a rozvodných sítí v Severním moři. „Naše předsednictví si klade za cíl dokončit proces umožňující vstup Spojeného království do Severomořské energetické spolupráce co nejdříve. Tento krok posílí evropskou energetickou spolupráci a bezpečnost, a to tváří v tvář ruské agresi a cenové manipulaci s energiemi,“ dodal premiér Fiala.

Diskuze o bilaterální relaci se věnovala především možnostem posílení spolupráce v oblasti obrany a jaderné energetiky. Spojené království zároveň patří mezi hlavní obchodní partnery ČR, v posledních letech je pátým až sedmým největším exportním trhem pro tuzemské firmy. Český vývoz do Velké Británie se za letošní první pololetí meziročně zvýšil o 9,2 % a dovoz do ČR pak o 14,3 %. 

Galerie


Liz Truss Prague EPC 2022