english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ČRo
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Připomínka oslav 17. listopadu - 31 let svobody

Letos si připomínáme 31 let od pádu komunismu, kdy se Československo opět se stalo demokratickou zemí. 17. listopadu 1989 zprvu poklidná připomínka 50. výročí nacistických represí přerostla v sérii demonstrací proti komunistickému režimu. 

Co si však lidé původně připomínali?

V listopadu 1939 rozhodlo vedení Nacistického Německa o uzavření českých vysokých škol na tři roky v reakci na demonstrace výročí republiky 28. října 1939 a nepokoje, spojené s pohřbem studenta Jana Opletala, který byl smrtelně zraněn během protinacistické demonstrace. V noci z 16. na 17. listopadu provedly nacistické bezpečností složky razie s cílem dopadnout vedoucí studentských organizaci a internovat ostatní studenty. Celkem 1200 zatčených studentů bylo poté převezeno do koncentračního tábora Sachsenhausen-Oranienburg v Německu. Pochopitelně ne všichni se vrátili zpět…

Dnešní datum je v kalendáři uvedené jako Den boje za svobodu a demokracii. Na památku události 17. listopadu 1939 se toto datum slavilo od roku 1941 také jako Mezinárodní den studentstva.

Seznam online událostí k připomínce událostí 17. listopadu je dostupný ZDE.