english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Sen se stal skutečností. Válečný hrdina generál Boček opět ve Spitfiru

Ve dnech 21. a 22. července 2016 se na letišti Biggin Hill a v londýnském Klubu RAF uskutečnily vzpomínkové akce, v rámci kterých si její organizátoři* a účastníci připomněli hrdinství československých pilotů ve Velké Británii v průběhu 2. světové války. 

Aktivity našich válečných letců symbolizoval let 93letého generálmajora v.v. Emila Bočka na letounu Spitfire, jenž uvedený veterán pilotoval v rámci 310. československé perutě ve Velké Británii.

Památku padlých československých a spojeneckých letců uctili účastníci akce v St. George Chapel v rámci mše celebrované pražským arcibiskupem kardinálem Dominikem Dukou. U pomníku Bitvy o Británii v Londýně se s účastníky setkal velitel britského letectva Sir Stephen Hillier a vzpomínkové akce pokračovaly i následující den při pietním aktu u památníku polských letců u letiště Northolt.

Za zastupitelský úřad se zúčastnili velvyslanec pan Libor Sečka a přidělenec obrany plk. Jiří Svatoš.  

 

*Vzdušné síly AČR, Křižovníci s červeným srdcem – Cyriaci, Česká mincovna, Letecký klub a Rekreační centrum generála Janouška, Omnimedia, Promedica, Aviation Art Gallery

Velvyslanec Libor Sečka s generálem Emilem Bočkem

Velvyslanec Libor Sečka s generálem Emilem Bočkem

Generál Emil Boček v kokpitu letounu Supermarine Spitfire

Generál Emil Boček v kokpitu letounu Supermarine Spitfire