english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR, J. Čechlovská
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Setkání "Brexit a čeští občané v UK" na velvyslanectví

Dne 20. září 2018 Velvyslanectví ČR v Londýně uspořádalo neformální informativní setkání k aktuální situaci vyjednávání podmínek brexitu a situaci k post-brexitu, se zaměřením na postavení českých občanů ve Spojeném království.
 

Záměrem setkání bylo se dozvědět, jaké konkrétní otázky si čeští občané v UK v souvislosti s blížícím se brexitem kladou, poskytnout aktuální relevantní informace a doporučit účastníkům, jaké kroky bude třeba v budoucnu s ohledem na brexit podniknout.

Úvodního slova se ujal velvyslanec České republiky Libor Sečka, který vřele přivítal účastníky a nastínil výše uvedený účel setkání. Poté vystoupila vedoucí konzulárního oddělení velvyslanectví, paní Alice Navrátilová, která popsala konzulární roli ambasády, se zřetelem na brexit.  Uvedla rovněž, že velvyslanectví na svých webových stránkách zřídilo speciální banner „Brexit“, který obsahuje aktuální informace pro české občany ve Spojeném království (bude průběžně aktualizován).

Zástupci z britského Ministerstva pro vystoupení UK z EU a Zastoupení Evropské komise v UK, paní Catriona Boydová a pan Christopher Benn, přiblížili průběh a dosavadní hlavní výsledky vyjednávání mezi UK a EU a připravovaný systém registrace a pobytových povolení pro unijní občany v UK. Zástupce Úřadu komisaře pro imigrační služby, pan Stephen Seymour, představil roli tohoto úřadu, se zaměřením na případy spojené s brexitem.

Mezi přibližně 70 účastníky byli zástupci českých krajanských asociací a komunit v UK a čeští občané, kteří zde pracují či studují a o setkání projevili zájem (velvyslanectví akci avizovalo na svých webových stránkách a Facebookovém profilu).

Iniciativa velvyslanectví k zorganizování daného setkání byla účastníky velmi vítaná, obdržené informace, vč. poskytnutých tiskových materiálů, hodnotili pozitivně. Mnozí z nich měli možnost položit přítomným odborníkům konkrétní dotazy, které jim byly ochotně zodpovězeny.

Další podobná informativní setkání na velvyslanectví ČR jsou plánována i v budoucnu, dle stavu vyjednávání podmínek brexitu mezi UK a EU.

Pozn.: Během následujících dnů zde bude k dispozici písemný záznam se všemi nejdůležitějšími informacemi a odkazy.

Galerie


"Brexit a čeští občané v UK" dne 20. září 2018