english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: The Jewish News
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Madeleine Albrightová v Londýně obdržela prestižní Bridge Award

Bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová obdržela v Londýně 7. prosince ocenění Bridge Award, udělovanou Council of Christians and Jews. Cena je udělována od roku 2017 významným osobnostem, které napomáhají pomyslnému stavění mostů mezi lidmi v křesťansko-židovském světě.

Předání ceny Madeleine Albrigtové se odehrálo v South Hampstead Synagogue prostřednictvím videokonferenční aplikace Zoom. Cenu Madeleine Albrightové předal vrchní rabín Spojeného království, Rabbi Ephraim Mirvis, ceremonie se zúčastnila také velvyslankyně Marie Chatardová.

Madeleine Albrightová se narodila jako Marie Jana Körbelová v Československu v roce 1937 židovským rodičům a následně v roce 1939 uprchla do Londýna, kde strávila válku. O židovském původu svých rodičů, stejně tak jako o tom, že dvě desítky členů její rodiny zahynuli během Holokaustu, se dozvěděla až v pokročilém věku díky reportáži Washington Post. V roce 1993 se stala Velvyslankyní USA při OSN v New Yorku a od roku 1997 sloužila jako první žena na pozici americké ministryně zahraničí v administrativě prezidenta Billa Clintona. V roce 2012 obdržela od prezidenta Baracka Obamy Prezidentskou medaili svobody.

Bridge Award