english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Do Anglie a Skotska jen s negativním testem v angličtině

Anglie zavedla od 18. 1. 2021 od 04:00 ráno povinnost prokázat se před odjezdem/odletem do země negativním testem na koronavirus, ne starším než 72 hodin. Opatření se vztahuje na leteckou, lodní i železniční dopravu a platí pro všechny cestující s minimem výjimek. Uznávané druhy testů pro Anglii jsou PCR, LAMP, či antigenní (LF) testy, které splňují standardy, které jsou  specifikovány zde v podnadpisu "Test providers and type of test".

Skotsko zavedlo od 15. 1. 2021 od 04:00 ráno povinnost prokázat se před odjezdem/odletem do země negativním testem na koronavirus, ne starším než 72 hodin. Opatření se vztahuje na leteckou, lodní i železniční dopravu a platí pro všechny cestující s minimem výjimek. Uznávané druhy testů pro Skotsko jsou PCR či jiné testy, které splňují standardy, které jsou specifikovány zde v podnadpisu "Background".

Negativní test bude zapotřebí prokázat letecké společnosti již před odletem. Potvrzení o negativním testu musí být v angličtině, francouzštině nebo španělštině. Cestujícím, kteří nebudou mít při přechodu hranic test k dispozici, hrozí pokuta ve výši nejméně 500 GBP. Bez ohledu na negativní před odletový test bude po příjezdu do Spojeného království i nadále platit povinná karanténa pro cestující v délce až 10 dní, cestující budou muset vyplnit příjezdový formulář a budou se na ně vztahovat veškerá opatření lockdownu

Výjimky z povinnosti nechat se otestovat před cestou budou mít mj. děti do 11 let, mezinárodní nákladní přepravci, cestující z tzv. Common Travel Area (Spojené království, Irsko, ostrov Man a ostrovy Jersey a Guernsey), či cestující ze 3 oblastí, kde není možné nechat se před odletem otestovat (Falklandské ostrovy, Svatá Helena a Ascension). 

Povinné testování bude v platnosti minimálně do konce lockdownu, tedy alespoň do poloviny února 2021. 

Prozatímní oficiální informace jsou pro Anglii zde a pro Skotsko zde

Velvyslanectví ČR v Londýně také připomíná, že v rámci aktuálně platného lockdownu je v rámci Anglie a Skotska i do/ze zahraničí povoleno cestovat jen v zákonem povolených případech (cesty zdravotní, pracovní atd., podrobněji viz zde).