english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Winston Photos
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Úmrtí posledního válečného veterána pana Benjamina Abelese

S hlubokou lítostí oznamujeme, že dne 14. 12. 2020 zemřel poslední československý válečný veterán z druhé světové války, žijící ve Spojeném království, pan Benjamin (Bedřich) Abeles, příslušník pozemního technického personálu 311. čs. bombardovací perutě.

Pana Abelese v srpnu letošního roku navštívil velvyslanec Libor Sečka v doprovodu vojenského přidělence plk. Jiřího Niedoby a společně mu předali Pamětní medaili Ministerstva obrany ČR. Na pana Abelese pan velvyslanec vzpomíná jako na přítele a maximálně vřelého a srdečného člověka, který mu ve svých 95 letech učaroval svým neuvěřitelným životním elánem a nadhledem.

Naše myšlenky jsou s jeho manželkou Helen a jeho nejbližšími.

 

Benjamin (Bedřich) Abeles *1925, ✞2020

Svobodník v. v. Bedřich Abeles, Ph.D., se narodil 23. června 1925 ve Vídni do česko-rakouské židovské rodiny. Rodina Abelesových žila do Bedřichových osmi let v polském městě Bielsko-Biała, odkud se v roce 1933 přestěhovala do Prahy. Bedřich vyrůstal v Polsku, a když přijel do Československa, musel se naučit česky. V Praze chodil do obecné školy a posléze do gymnázia, odkud byl však pro svůj židovský původ vyloučen. To si již rodina uvědomovala nebezpečí nacismu a syna v červenci 1939 vyslala z Prahy do Anglie tzv. Wintonovým transportem. V Anglii se ho ujala příbuzná a poté měl navštěvovat Grammar School v Maidenheadu. Ze školy však brzy odešel a začal pracovat v Londýně. Živil se jako umývač nádobí, kuchař a číšník, pronajal si pokoj a už ve čtrnácti letech byl zcela samostatný. Začal si ale uvědomovat potřebu vzdělání a později si dodělal maturitu. 11. května 1943 vstoupil do československé pozemní armády v Anglii a posléze do 311. bombardovací perutě Royal Air Force, kde sloužil u pozemních mechaniků. Během války byla jeho rodina povražděna v koncentračních táborech. Po osvobození odjel do Prahy a vystudoval fyziku na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. V roce 1949 emigroval do Izraele, kde se opět živil jako číšník, a po úspěšném absolvování doktorátu v oboru fyziky získal místo učitele matematiky v meteorologickém ústavu, později přešel do Weizmannova institutu věd (Weizmann Institute of Science). V roce 1956 odjel do USA, kde pracoval ve firmě Radio Corporation of America a Exxon Mobil. Proslul jako fyzik, sestrojil např. termoelektrický generátor pro lety do vesmíru. Před několika lety se Bedřich Abeles odstěhoval do Anglie a žil s manželkou v Leicesteru. Zemřel dne 14. 12. 2020.

 

Benjamin (Bedřich) Abeles v RAF

Benjamin (Bedřich) Abeles v RAF