english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktuální podmínky přepravy ze Spojeného království do ČR

V současné době je umožněna pozemní nákladní přeprava i pozemní přeprava osob (občanů EU) ve směru Spojené království – Francie a to jak mezi trajektovými terminály v Doveru a Calais, tak na železniční lince Folkestone-Calais. Autobusová přeprava ČR-UK (a zpět) zatím nadále zůstává v provozu.

Upozorňujeme, že s ohledem na lockdown v Anglii (v rámci kterého je možné cestovat jen z velmi omezených, zákonem daných důvodů) postupně komerční dopravci ruší přímé lety mezi ČR a UK (a zpět). Poslední let je vypsán na neděli 10. ledna. Mezi 11. a 31. lednem v tuto chvíli není plánován jediný přímý let.  

Podmínky cestování do ČR - obecná pravidla

Dne 4. 1. 2021 vydalo Ministerstvo zdravotnictví ČR ochranné opatření, které upravuje podmínky příjezdu osob včetně Spojeného království do ČR od 5. 1. 2021. K dispozici je také seznam zemí podle rizika nákazy

V souvislosti s ukončením přechodného období od 1. 1. 2021 se Spojené království z pohledu ČR stala tzv. třetí zemí z vysokým rizikem nákazy. Přehled možností cestování včetně výjimek naleznete v tomto odkazu.

Prozatímní seznam autorizovaných privátních klinik, kde je možné nechat se otestovat je zde a seznam dalších odběrových míst zde.

Tranzit přes Francii

Upozorňujeme, že Francouzská republika přijala opatření omezující cestování ze Spojeného království do Francie. Pro povolení k tranzitu přes Francii je nutné mít u sebe (v případě cesty osobním vozidlem) či předložit provozovateli komerční dopravy následující dokumenty:

a) Čestné prohlášení potvrzující absenci příznaků infekce COVID-19 a potvrzení, že si cestující nejsou vědomi toho, že by alespoň 14 dní před cestou byli v kontaktu s kýmkoli, kdo byl nakažen infekcí COVID-19.

b) Výsledek (pouze) PCR testu, provedeného méně než 72 hodin před odjezdem, ze kterého vyplývá, že daná osoba není nakažena infekcí COVID-19. Výsledek testu musí předložit každá osoba ve věku 11 nebo více let, bez ohledu na státní příslušnost. 

c) Oficiální cestovní prohlášení pro cestování ze Spojeného království do Francie (AJ).

PRAVIDLA PRO ŘIDIČE TIR: Povoleny jsou také antigenní testy.

Tranzit přes jiné země 

Laskavě prosíme o kontrolu aktuálních podmínek přepravy v rozcestníku MZV ČR.

Řidiči TIR

Britské ministerstvo dopravy dočasně rozvolnilo pravidla pro počet hodin strávených za volantem pro řidiče. Z 9 hodin jízdy je povoleno 11 hodin; povinný odpočinek se zkracuje z 11 na 9 hodin; je zvýšen týdenní (56 hodin) a dvoutýdenní limit (90 hodin) na 60 a 96 hodin;  zahájení týdenní povinné přestávky je možno zahájit po sedmi 24-hodinových intervalech místo šesti. Opatření platí od 23. 12. 2020 do 22. 1. 2021 a bude dle potřeby revidováno. Další podrobnější informace pro nákladní přepravce naleznete zde