english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ve skotském Arisaigu odhalen pomník československým parašutistům

(Archivní článek, platnost skončena 06.11.2016.)

11. listopadu 2009 byl odhalen pomník Čechům a Slovákům, kteří v blízkosti skotského Arisaigu prošli v letech 1941-43 prošli výcvikem agentů zvláštních operací. Mnozí z nich byli vysazeni v týlu nepřítele a další prošli bitvami na frontě. Nejznámější operací byla akce Anthropoid, kdy Jan Kubiš a Josef Gabčík spáchali atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Pomník třem stům výsadkářům byl vybudován nejen jako připomínka jejich hrdinství, ale i jako pietní místo a válečný hrob těm, kdo jsou uloženi k věčnému odpočinku neznámo kde.

Ve středu 11. 11. 2009 v 11 hod byl slavnostně odhalen pomník Čechům a Slovákům, kteří v blízkosti skotského Arisaigu prošli v letech 1941-43 prošli výcvikem agentů zvláštních operací. Mnozí z nich byli vysazeni v týlu nepřítele a další prošli bitvami na frontě. Mnoho jich zahynulo.Nejznámější operací byla akce Anthropoid, kdy Jan Kubiš a Josef Gabčík spáchali atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Pomník třem stům výsadkářům byl vybudován nejen jako připomínka jejich hrdinství, ale i jako pietní místo a válečný hrob těm, kdo jsou uloženi k věčnému odpočinku neznámo kde.

Pomník odhalil George Reid, Lord Vysoký komisař Jejího Veličenstva u Všeobecného shromáždění skotské církve. Z České republiky se zúčastnila delegace Ministerstva obrany vedená náměstkem ministra Janem Fulíkem, v níž byl též zástupce ředitele Vojenského historického ústavu mjr. Michal Burian a dále několik československých veteránů.

Vzpomínku na padlé kamarády pronesl plk. v.v. Jaroslav Klemeš, jeden z těch, kdo prošli výcvikem v Arisaigu a jeden ze dvou žijících výsadkářů, který se zúčastnil operace Platinum a působil jako radista během Pražského povstání. Spolu s ním byli přítomni také veteráni arm.gen. v.v. Tomáš Sedláček a plk. v.v. Ján Bačík.

Iniciátorem výstavby pomníku je dr. Paul Millar, dlouholetý honorární generální konzul ČR v Edinburghu, který je zároveň předsedou správní rady nadace Czech Memorial.

Pomník vznikl díky penězům z veřejné sbírky, kterou zorganizovaly charitativní nadace Czech Memorial (Skotsko) a Pomník parašutistům o.s. (ČR). Autorem je akademický sochař Josef Vajce, jehož návrh je moderní, nefigurální: stylizovaný padák po přistání, nejdůležitější nástroj parašutistů. Pomník je vytvořen z české žuly, která odolá místním povětrnostním podmínkám, kdy nárazy větru dosahují 160 km/hod a o pobřeží se tříští mořské vlny.

Akce proběhla v úzké spolupráci s obyvateli Arisaigu, kteří hostili celý ceremoniál i večerní slavnost ceilidh v budově obecního úřadu.

Pomník vznikl za podpory prezidenta České republiky Václava Klause a Královské princezny.

  • Další informace o historii a realizaci pomníku naleznete zde.
  • Reportáž Barbory Šámalové (Česká televize) naleznete zde.

Pomnik Arisaig odhaleni

George Reid odhaluje pomník. Foto ČTK

Plk Klemes, veteran z Arisaigu

Plk. v.v. Jaroslav Klemeš, veterán od Arisaigu. Foto ČTK

HK Paul Millar u pomniku Arisaig

Iniciátor projektu dr. Paul Millar, honorární konzul ČR v Edinburghu. Foto ČTK