english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec Libor Sečka u příležitosti konce druhé světové války uctil památku padlých československých vojáků

Velvyslanec uctil památku padlých u pámátníků v Northoltu, Runnymede a Brookwoodu

V pátek 7. května velvyslanec Libor Sečka společně s polským velvyslancem Arkadym Rzegockim uctili památku 4 československých pilotů Josefa Františka, Ladislava Uhra, Matěje Pavloviče a Wilhelma Kosarze, kteří ve druhé světové válce létali s polskými letkami, u Památníku polského letectva v Northoltu.

Už dříve téhož dne velvyslanci společně navštívili také hrob Josefa Františka na nedalekém hřbitově v Northwoodu. Se 17 sestřely se Josef František stal pátým nejúspěšnější spojeneckým pilotem bitvy o Británii.

V sobotu 8. května společně se zástupcem velvyslance Slovenska panem Marcelem Babiczem navštívil velvyslanec Sečka Památník vzdušných sil v Runnymede. Památník jmenovitě připomíná více než 20 000 mužů a žen vzdušných sil, kteří byli ztraceni ve druhé světové válce během operací ze základen ve Velké Británii a severní a západní Evropy a kteří nemají známé hroby. Na zdech památníku je dnes vyryto 149 jmen československých letců.

V neděli 9. května velvyslanec Sečka, společně se svým slovenským protějškem Róbertem Ondrejcsákem a zástupci the Memorial Association for Free Czechoslovak Veterans vzdali hold československým vojákům pohřbeným na vojenském hřbitově v Brookwoodu.

Velvyslanci při této příležitosti odhalili nový náhrobní kámen věnovaný manželům Zdeňkovi a Editě Sedlákovým, členům 311. bombardovací perutě RAF, kteří tragicky zahynuli při letecké nehodě. I přes službu u 311. perutě byla Edita pohřbena v civilní části hřbitova, zatímco tělo Zdeňka spočívá ve vojenské sekci. S pomocí Commonwealth War Graves Commission a s přispěním Memorial Association for Free Czechoslovak Veterans byl do vojenské sekce hřbitova umístěn nový náhrobek, který zmiňuje oba, čímž se Edita stala první československou ženou s vojenským náhrobkem ve Velké Británii.

„Příběh Edity Sedlákové nám připomíná jeden důležitý a často zapomínaný fakt - že kromě mužů hrály rozhodující roli při porážce nacistického Německa a vítězství ve druhé světové válce také tisíce odvážných žen. Edita sloužila jako radistka u československé 311. perutě RAF a jsem rád, že se jí 76 let po válce konečně dostalo plných vojenských poct, které si zaslouží.“ okomentoval odhalení náhrobního kamene velvyslanec Sečka.