english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec Sečka jednal s vedením British Library

Velvyslanec Libor Sečka dne 7. března 2018 navštívil British Library (Britskou knihovnu) a jednal s jejím ředitelem Roly Keatingem o možné spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Londýně v oblasti kultury a veřejné diplomacie. 

British Library je nejvýznamnější britskou institucí v oblasti literatury a knihovnictví se světovým přesahem. Je největší knihovnou na světě dle počtu knih, které jsou zájemcům k dispozici – údajně se jedná až o 170 milionů knih a dalších předmětů včetně map, známek, manuskriptů nebo zvukových záznamů z celého světa.

Vedoucí kurátorky Evropské sekce knihovny připravily pro velvyslance Libora Sečku prohlídku unikátních a historických knih, které se vážou k českým zemím. Mimo mnohá další díla tak byl k nahlédnutí například originál ilustrované Bible psané v češtině z roku 1489, první tištěnou mapu českých zemí, která byla k dispozici anglickému královskému dvoru dle návrhu Mikulase Klaudiána z roku 1518, jediná dochovaná kopie Objasnění pansofických pokusů Jana Amose Komenského z roku 1638 nebo originál magazínu Výkřik, publikovaným československými legionáři na konci první světové války v Irkutsku.

Po prohlídce se velvyslanec Sečka setkal s nejužším vedením knihovny v čele s jejím ředitelem Roly Keatingem k jednání o možné spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Londýně v oblasti kultury a veřejné diplomacie. Návštěva proběhla za podpory a osobní účasti Abdula Haie, radního pro mládež a kohezi londýnské městské části Camden, se kterou velvyslanectví dlouhodobě spolupracuje.

Velvyslanec Sečka při prohlídce historických knih a publikací spojených s českými zeměmi

Velvyslanec Sečka při prohlídce historických knih a publikací spojených s českými zeměmi

Bible psaná v češtině z roku 1489

Bible psaná v češtině z roku 1489