english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslankyně Chatardová odhalila restaurovaný pomník československým vojákům v Arisaigu

Velvyslankyně Marie Chatardová v pátek 4. listopadu odhalila ve skotském Arisaigu restaurovaný památník československým vojákům, kteří zde během druhé světové války trénovali pod Special Operations Executive (SOE).

Památník, který byl na tomto místě umístěn v roce 2009, doposud obsahoval 71 jmen mužů, kteří po tréninku SOE zemřeli během služby. Nyní i díky sbírce od českých krajanů a rodin a přátel těchto vojáků, byl restaurován a doplněn o 4 nové kameny, který obsahují také 188 jmen těch, kteří válku přežili. Dohledání a doplnění jmen zajistil vojenský historik Eduard Stehlík, zásadní roli při zajištění nového památníků sehráli pan Martin Matějíček a honorární konzulka České republiky v Edinburghu paní Veronika Macleod.

Speciálním vojenským výcvikem SOE prošlo v letech 1941 až 1943 v překrásné skotské scenérii 259 československých výsadkářů. Jejich rolí bylo vysazení nad okupovanými územími a provádění tajných operací s cílem rozvrátit nacistický režim. Jejich vyhlídky na přežití akce byly mizivé a řada z nich se také konce války nedožila. Umírali při bojových akcích, v mučírnách gestapa, na popravištích nebo v koncentračních táborech. Nejznámější operace československých vojáků vytrénovaných SOE – operace Anthropoid, která vedla k atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, je dodnes nejikoničtějším příkladem odhodlání a hrdinství československého odboje v boji proti nacistickému režimu.

 

Galerie


Arisaig 2022