english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Tom Stoppard převzal cenu Gratias Agit

(Archivní článek, platnost skončena 02.10.2015.)

Významný britský dramatik Sir Tom Stoppard, převzal v Londýně z rukou ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga cenu za šíření dobrého jména České republiky Gratias Agit. Slavnostní ceremonie se uskuteční 12. října na velvyslanectví v Londýně.

Sir Tom Stoppard, významný britský dramatik, převezal v Londýně z rukou ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga cenu za šíření dobrého jména České republiky Gratias Agit. Slavnostní ceremonie se uskutečnila12. října na velvyslanectví v Londýně.

Cenu Gratias Agit uděluje český ministr zahraničních věcí od roku 1997 významným českým i světovým osobnostem, organizacím či spolkům za šíření dobrého jména České republiky ve světě. Mezi nejznámější laureáty patří bývalá americká ministryně zahraničních věcí Madleine Albright, režisér Miloš Forman či podnikatel Tomáš Baťa.

Sir Tom Stoppard se narodil jako Tomáš Straüssler v roce 1937 ve Zlíně. Jeho rodina uprchla před nacistickou okupací nejprve do Singapuru a poté do Indie. Po válce se usadili v Anglii. V 70. letech se Tom Stoppard začal angažovat v mezinárodních aktivitách na ochranu lidských práv, především pak v zemích bývalého sovětského bloku. V roce 1977 se v Praze jako zástupce Amnesty International setkal s Václavem Havlem. Pod záštitou Charty 77 je z jeho popudu od roku 1983 udělována Cena Toma Stopparda pro počiny českých autorů v oblasti esejistiky.

Sir Tom Stoppard je neúnavným propagátorem České republiky ve Spojeném království. Česká témata se objevují v jeho hrách, jejichž častým tématem je vzpoura proti totalitnímu režimu, např. Doggův Hamlet, Krhútův Makbeth (1979) či Rock ´n´ Roll (2006).

Sir Tom Stoppard

Sir Tom Stoppard

Sir Tom Stoppard