english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: FCAFA
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vzpomínková ceremonie k 80. výročí vzniku 311. československé perutě

Dne 29. července 2020 se na základně RAF Honington uskutečnila ceremonie k připomenutí 80. výročí založení 311. československé bombardovací perutě.

Ceremoniál se konal za účasti pana Aleše Opatrného, ​​zástupce velvyslance České republiky a přidělenců obrany České republiky a Slovenska. Hlavně však byli přítomni příslušníci českých vzdušných sil z letecké vrtulníkové základny v Náměšti nad Oslavou, stejně jako rodiny československých veteránů.

Ceremonie byla zahájena plukovníkem generálního štábu Rudolfem Strakou, velitelem 22. základny vrtulníkového letectva Náměšť nad Oslavou, kde je v současné době uložena standarda 311. československé „Biskajské“ perutě. „Trvalým posláním ozbrojených sil České republiky je pečovat o vojenské tradice, připomínat, chránit a dále předávat odkaz válečných veteránů. Naše základna se cítí být hrdým pokračovatelem těchto tradic, jejichž nositeli byli v tomto případě příslušníci 311. československé bombardovací perutě RAF. V roce 1990 obdržela naše základna z rukou prezidenta republiky Václava Havla čestný historický název „Biskajská“ jako symbol historické vazby 311. perutě na naši dnešní práci při zajišťování obrany České republiky.“

Velitel 22. základny dále připomněl, že hlavní myšlenkou dnešního vzpomínkového ceremoniálu bylo setkání ve stejný den a na stejném místě, kde 311. československá bombardovací peruť před osmdesáti lety vznikala. „Chtěli jsme zde zavzpomínat a vzdát hold všem těm statečným, jež se nezalekli osobních obětí v boji proti zlu během 2. světové války v řadách RAF.“

Group Captain Matt Radnall, velitel letecké základny RAF Honington, řekl: „Je ctí letecké základny RAF Honington pořádat dnes tento obřad při příležitosti 80. výročí vytvoření 311. československé perutě na této základně. Během druhé světové války padlo přes 500 Čechoslováků sloužících v řadách spojeneckých vzdušných sil. Z toho 273 byli příslušníci 311. perutě. Dnes je důležité, že si připomínáme založení perutě jednoduchým obřadem v Památečné zahradě, abychom zajistili, že na jejich oběť bude vždy vzpomínáno.

Dodal: „A je zde další význam, protože si také připomínáme 80. výročí bitvy o Británii, během níž hráli Čechoslováci důležitou a odvážnou roli.“

John Polak z Pamětního sdružení svobodných československých veteránů je synem plukovníka (v záloze) Arnošta Polaka a byl jedním z účastníků vzpomínkové akce. Johnův otec byl ve druhé světové válce radistou a střelcem v 311. peruti. Když přežil, považoval se za „jednoho z těch šťastnějších“. Posádky se skládaly převážně z československých uprchlíků a kamarádství bylo prvořadé, protože mnozí zanechali své rodiny v nacisty okupovaném Československu. Usadil se ve Velké Británii, kde úspěšně provozoval vlastní podnikání. Bohužel zemřel v roce 2017 ve věku 94 let.

Dnešní vzpomínky se také zúčastnil Tom Dolezal ze Svazu svobodných československých leteckých sil, jehož otec poručík Oldřich Doležal byl pilotem v 311. peruti. Dne 27. září 1943 byl zodpovědný za potopení německé lodě Alsterufer, které bylo považováno za největší úspěch 311. perutě během druhé světové války.

Zástupce velvyslance České republiky pan Aleš Opatrný řekl: „Do Velké Británie přijelo během letních měsíců roku 1940 z Francie celkem 932 příslušníků československého letectva a postupně byly ustaveny 4 perutě. 311. československá bombardovací peruť byla vytvořena 29. 7. 1940 na základně RAF Honington a zahájila svou operační činnost v rámci Velitelství bombardovacího letectva 10. 9. 1940. Dnes si připomínáme 80 let od těchto událostí a více než jindy si uvědomujeme blízké vztahy mezi našimi národy: českým, slovenským a britským. Myšlenka zorganizovat tuto vzpomínkovou akci vznikla na 22. letecké vrtulníkové základně Vzdušných sil AČR v Náměšti nad Oslavou, ale okamžitě získala obrovskou podporu u Královského letectva a především na základně RAF Honington, bez jejichž pomoci bychom tuto akci nemohli uskutečnit. Přejeme si, ať tyto hluboké historické vztahy jsou i nadále základem pro další těsnou spolupráci.“

Obřad se konal v Pamětní zahradě základny RAF Honington a věnce byly položeny také na válečné hroby v obcích Honington a East Wretham. Během 2. světové války sloužilo v Královském letectvu 2 500 Čechoslováků, přičemž více než polovina z nich sloužila jako posádky letadel. Člen 311. perutě nadporučík Arnošt Valenta se stal válečným zajatcem a byl nacisty zavražděn poté, co se zúčastnil „Velkého útěku“ ze zajateckého tábora Stalag Luft III v Saganu u Zhořelce. Ve stejném táboře byl také internován a na „Velkém útěku“ se rovněž podílel Bertram Arthur "Jimmy" James ze základny RAF Honington, který byl po útěku přemístěn do koncentračních táborů Sachsenhausen, Dachau a Flossenburg, a po válce se s 13 pokusy o útěk z nacistických vězení stal legendou britského letectví, velitelem perutě a jedním z patronů základny RAF Honington.  

311. československá peruť bude také připomínána v České republice 1. října 2020 s ceremonií v Brně.

 

Vzpomínková ceremonie k 80. výročí vzniku 311. československé perutě

Vzpomínková ceremonie k 80. výročí vzniku 311. československé perutě

 

Vzpomínková ceremonie k 80. výročí vzniku 311. československé perutě

Vzpomínková ceremonie k 80. výročí vzniku 311. československé perutě

 

Vzpomínková ceremonie k 80. výročí vzniku 311. československé perutě

Vzpomínková ceremonie k 80. výročí vzniku 311. československé perutě