english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vzpomínková slavnost v Cholmondeley

(Archivní článek, platnost skončena 04.07.2014.)

Český ministr zahraničních věcí a náčelník generálního štábu Armády ČR se spolu s řadou válečných veteránů zúčastnili slavnosti, která proběhla v neděli 4. července na panství markýze z Cholmondeley.

Slavnostní vzpomínkový akt na paměť ustavení Československé armády na území Velké Británie (7. 7. 1940) proběhl v Cholmondeley v neděli 4. června. Zúčastnil se jej ministr zahraničních věcí ČR Jan Kohout, náčelník generálního štábu Armády ČR arm.gen. Vlastimil Picek, čestný předseda Čs. obce legionářské arm.gen.v.v. Tomáš Sedláček, další veteráni a členové ČsOL a významní hosté.

Za britskou stranu se kromě Davida, 7. markýze z Cholmondeley (syn 6. markýze, který tehdy na svém panství Čechoslováky přijal), zúčastnila také jeho matka, Lady Rose Cholmodeley, čestná členka Čs. obce legionářské v zahraničí, dále pak David Briggs, Lord Lieutenant of Cheshire, Diana Barbour, The High Sheriff of Cheshire a řada dalších významných hostů.

Pomnik Cholmondeley s lavickou

Oficiální představitelé České republiky položili věnce k památníku čs. vojákům, který 28. září 1940 odhalil tehdejší čs. ministr zahraničí Jan Masaryk. Autorem pomníku je sochař František Bělský (1921-2000), tehdejší vojín dělostřelectva. Pomník byl později doplněn o dvě lavičky – kopie těch, na nichž vojáci během války sedávali. Jednu z nich věnovalo české ministerstvo zahraničních věcí památce čs. vojáků a letců u příležitosti 60. výročí v roce 2000. Druhou lavičku věnovala Slovenská republika.

Cholmondeley lavicka venovani

Českoslovenští letci a vojáci, kteří předtím bojovali v čs. divizi ve Francii, byli na území Británie dislokováni na pozemky, patřící k panství 6. markýze z Cholmondeley, jehož rodina má k čs. vojákům od té doby velmi vřelý vztah. Podporuje aktivity  Čs. obce legionářské v zahraničí a pečuje o památník i památku a udržení povědomí nejen o účasti čs. vojáků v boji proti hitlerovskému Německu, ale i v bitvě o Británii apod.

Do Cholmondeley bylo v roce 1940 dislokováno celkem 3500 vojáků, jádro budoucích perutí RAF a vojáků 1. čs. samostatné obrněné brigády. Později prošlo touto brigádou dalších 5.623 mužů, kteří se zřejmě nejvíce proslavili při obléhání Dunkerque.

Během války sloužilo u 5 perutí RAF 3.563 československých vojáků. Po vojácích z členských států Britského společenství byli Čechoslováci druhou nejpočetnější národnostní skupinou hned po Polácích, která se zúčastnila bitvy o Británii. Bylo jich celkem 88 a osm z nich zahynulo.

Cholmondeley pomnik