english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Uctění památky Sira Nicholase Wintona

Dne 19. května 2016, v den nedožitých 107. narozenin Sira Nicholase Wintona, který před 2. světovou válkou zachránil z bývalého Československa 669 převážně židovských dětí, byla za účasti mnoha významných hostů uctěna jeho památka slavnostním memoriálem.

Děti Sira Nicholase Wintona, Barbara a Nick, zorganizovaly vzpomínkový memoriál k oslavě života jejich otce, který se 19. května konal v londýnské Guildhall. Českou republiku kromě velvyslance Libora Sečky reprezentoval ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier, předseda Zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Karel Schwarzenberg a ředitel Odboru protokolu v Kanceláři prezidenta Jindřich Forejt. Zúčastnil se rovněž ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, který byl jedním z řečníků. Přítomno bylo celkem 400 hostů, mezi nimi téměř na tři desítky Wintonových "dětí", které se i přes pokročilý věk sjely z celého světa, aby vzdaly hold svému zachránci. Na memoriálu rovněž vystoupila britská ministryně vnitra Theresa Mayová, která Sira N. Wintona osobně znala.

Následující den, 20. května, se konal oběd pro zachráněné děti, který spolupořádala velvyslanectví České republiky a Slovenské republiky, kde promluvili velvyslanci obou zemí a rodina, přátelé a děti Sira N. Wintona měli možnost si pohovořit v méně formální atmosféře. Často se jednalo o dojemná setkání po mnoha letech, na která budou účastníci jistě dlouho vzpomínat.

20. května večer se v kostele St. John´s na Smith Square uskutečnil vzpomínkový koncert pro Sira Nicholase Wintona, kde se mezi účnikujícími objevili potomci zachráněných dětí. Výtěžek z koncertu je určen na pomoc dětským uprchlíkům.

Reportáž BBC: http://www.bbc.co.uk/news/uk-36325187

Barbara a Nick Wintonovi zahajují memoriál k uctění památky jejich otce   Velvyslanec L. Sečka s manželkou a ředitel J. Forejt, vlevo M. Žantovský, ministr J. Dienstbier a K. Schwarzenberg   Hosté memoriálu    Britská ministryně vnitra Theresa Mayová   Wintonovy zachráněné děti

Barbara a Nick Wintonovi zahajují memoriál k uctění památky jejich otce

Velvyslanec L. Sečka s manželkou a ředitel J. Forejt Velvyslanec L. Sečka s manželkou a ředitel J. Forejt, vlevo M. Žantovský, ministr J. Dienstbier a K. Schwarzenberg

Hosté memoriálu Hosté memoriálu

Britská ministryně vnitra Theresa Mayová
Britská ministryně vnitra Theresa Mayová

Wintonovy zachráněné děti Wintonovy zachráněné děti