english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR Londýn
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vzpomínkový ceremoniál v Cholmondeley

Dne 14. 7. 2018 pořádala Československá obec legionářská v zahraničí vzpomínkovou akci u příležitosti oslav 78. výročí ustavení československé armády v britském Cholmondeley, Cheshire (7. 7. 1940).
 

Za velvyslanectví České republiky se zúčastnil přidělenec obrany plukovník Jiří Niedoba a tisková tajemnice Jana Čechlovská. Slovenskou republiku reprezentoval velvyslanec Ľubomír Rehák a přidělenec obrany Ján Goceliak.

Celkem po evakuaci z Francie pobývalo v Cholmondeley 3500 mužů, jádro budoucích československých perutí RAF a také vojáků 1. čs. samostatné obrněné brigády. Časem prošlo 1. čs. samostatnou obrněnou brigádou dalších 5623 mužů. Nejvíce se proslavili a vyznamenali například při obléhání přístavu Dunkerque. U letectva v dalších letech války, sloužilo u pěti perutí (310, 311, 312, 313, 68) RAF celkem 2507 Čechů a Slováků.

Markýzové z Cholmondeley jsou jednou z nejstarších, nejváženějších a nejdůležitějších rodin v britské monarchii a zasloužili se o to, že část zámeckého parku v Cholmondeley se v roce 1940 stala vojenským táborem a duchovním domovem mladých československých vojáků. Rodina povolila a uvítala v zámeckém parku památník, a nadále spolupracuje a podporuje Československou obci legionářskou v zahraničí a pomáhá udržovat památku československých vojáků v Británii a jejich podíl na vítězství nad nacistickým Německem.

Po návštěvě Cholmondeley navštívily česká a slovenská delegace hřbitov v Ightfieldu u kostela sv. Jana Křtitele, aby uctily památku realizátorů atentátu na Heydricha. Jozef Gabčík a Jan Kubiš našli během výcviku ve Spojeném království u místní rodiny Ellisonových novou rodinu a cítili se zde jako doma. U hrobu Ellisonových byla na podzim roku 2017 položena pamětní deska připomínající tyto vztahy.

Zástupci velvyslanectví ČR a SR během ceremoniálu

Zástupci velvyslanectví ČR a SR během ceremoniálu

Účastníci vzpomínkového ceremoniálu v kapli u zámku v Cholmondeley

Účastníci vzpomínkového ceremoniálu v kapli u zámku v Cholmondeley