english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

80 let Operace Anthropoid - Vzpomínková akce pro československé parašutisty v Leamington Spa

V neděli 19. června jsme si díky spolku The Friends of the Czechoslovak Memorial Fountain už tradičně připomněli hrdinství československých vojáků, kteří za druhé světové války měli svou základnu v okolí města Leamington Spa. Oslavy zúčastnili také zástupci Velvyslanectví České republiky v čele se zástupcem velvyslankyně panem Michalem Strouhalem, Velvyslanectví Slovenské republiky, zástupci Sdružení válečných veteránů ČR, místních úřadů a místní československé školy, jejíž děti akci zakončili zpěvem české a slovenské hymny.

Velvyslanectví České republiky v Londýně na tento rok připravilo sérii informačně-vzpomínkových akcí s názvem „80 let operace Anthropoid", vzpomínka byla součástí této série.

V roce 1940 našla v malebném lázeňském městě Leamington Spa ve střední Anglii útočiště Československá osvobozenecká armáda, která s sebou přivedla na 4 tisíce vojáků. Ti byli ubytovávaní v okolních vesnicích jako Kineton, Mortem nebo Walton Hall. Místní přijali české vojáky vstřícně, a pomohli jim začlenit se do kulturního života. Vojáci tak brzy začali hrát v orchestru a ve sborech a založili si také vlastní fotbalový tým, se kterým hráli jak proti místním klubům, tak i proti hráčům z jiných exilových skupin, kteří našli útočiště v Anglii.

Kulturní a volnočasová zábava byla rozptýlením pro jinak soustavny výcvik československých vojáků k boji na strane spojencu. Z jejich stredu bylo vybrano a zarazeno pres 200 dobrovolniku do narocneho vycviku na plnění profesionálních aktivit českého odboje, které byly zatíženy značným rizikem. Právě z techto skupiny specialnich sil byli vybráni parašutisté, kteří byli vysláni na misi s cílem odstranit protektora Reinharda Heydricha. Dvěma z nich, jmenovitě Jozefu Gabčíkovi a Jan Kubišovi, se podařilo úkol splnit.

Na počest českých a slovenských vojáků, letců a vlastenců, jež položili ve druhé světové válce život za osvobození vlasti, byl v roce 1968 československými veterány sdruženými ve spolku "Československí legionáři v exilu", v  Jephson Gardens v Leamington Spa, postaven pomník v podobě fontány ve tvaru padáku. Na jeho vrub byla vypsána jména sedmi českých parašutistů, kteří se účastnili operací Anthropoid, Out Distance, Bioscop, Silver A a Tin. Kromě zmíněných Gabčíka a Kubiše jsou na jejím lemu jména Jana Hrubého, Adolfa Opálky, Josefa Bublíka, Josefa Valčíka a Jaroslava Švarce, tedy sedmi parašutistů, kteří našli svou smrt po atentátu na Heydricha 18. června 1942 v kostele Sv. Cyrila a Metoděje v Praze.

O pomník pečuje spolek „The Friends of the Czechoslovak Memorial Fountain“, zastoupený panem Stephenem Loquensem a Georginou a Chrisem Pavel. Pan Loquens a pan Pavel jsou synové československých veteránů, kteří se podíleli na stavbě tohoto pomníku.