english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

80 let Operace Anthropoid - Vzpomínkový večer k výročí atentátu na Reinharda Heydricha

V pátek 27. května jsme si připomněli 80. let od úspěšného atentátu na zastupujícího říšského protektora SS-Obergruppenführera Reinharda Heydricha. Atentát provedli 27. května 1942 v Praze-Libni českoslovenští parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš, kteří byli pro tento úkol speciálně vycvičeni ve Velké Británii.

Velvyslanectví České republiky v Londýně při této příležitosti připravilo promítání filmu britského režiséra Seana Ellise „Anthropoid“ z roku 2016. Úvod k filmu přinesla tematická přednáška spisovatele George Bearfielda, autora knihy Foursquare: the Last Parachutist, kterou můžete shlédnout v plné verzi níže.

Velvyslanectví České republiky v Londýně proto na tento rok připravilo sérii informačně-vzpomínkových akcí s názvem „80 let operace Anthropoid", akce byla součástí této série. 

Místem útoku se stalo zaústění tehdejší Kirchmayerovy třídy, což je dnešní spojka Zenklovy ulice s ulicí V Holešovičkách s ostrou zatáčkou vpravo dolů, která vede dál ulicí V Holešovičkách až do pražské čtvrti Troja. Podle předpokladu zde Heydrichův řidič Klein musel zpomalit, což jim umožňovalo snadnější střelbu na automobil.

Někdy mezi 10.32 až 10.35 automobil zatáčel Kirchmayerovou třídou vpravo do ulice V Holešovičkách. Gabčík odhodil svůj kabát a pokusil se střílet na vůz, ale jeho samopal Sten Mk II selhal. Heydrich přikázal vůz zastavit, postavil se a vytasil zbraň. V tu chvíli hodil Jan Kubiš na auto speciálně upravený, původně protitankový granát. Heydricha zasáhly střepiny. Následovala přestřelka, během které se československým parašutistům podařilo z místa utéct.

Heydrich měl po atentátu zlomené žebro, protrženou bránici a poškozenou slezinu. Plechová střepina ze sedadla vnesla do těla nečistotu, s následným rozvojem sepse. Několik dní na to, 3. června, upadl do kómatu a 4. června v 4.30 zemřel nejspíše na celkovou sepsi organismu v nemocnici na Bulovce.

Tento čin měl pro český národ dalekosáhlé následky, jelikož nacistický teror ještě zesílil. Odhaduje se, že v reakci na atentát, při tzv. (druhé) heydrichiádě, nacisté zabili 2 tisíce lidí. Mimo jiné vypálili obce Lidice (10. června 1942) a Ležáky (24. června 1942). Zároveň úspěšný atentát vzbudil ve světě pozitivní ohlas a na jeho základě byla Brity odvolána Mnichovská dohoda, 5. srpna 1942 ji prohlásila za neplatnou od samého počátku a přislíbena poválečná obnova Československa v jeho „předmnichovských“ hranicích, což bylo jedním z hlavních politických cílů atentátu.