english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

80. let výročí operace Anthropoid - Oddělení pro zvláštní operace (SOE)

Ve čtvrtek 31. března se na Velvyslanectví České republiky v Londýně uskutečnilo oficiální představení knihy George Bearfielda – „Foursquare: The Last Parachutist“. Akce byla součástí série informačně vzpomínkových akcí s názvem 80 let operace Anthropoid

V roce 2022 si připomínáme 80 let od výročí vojenské operace, která minimálně pro Československo zásadně změnila chod druhé světové války – operace Anthropoid. Velvyslanectví České republiky v Londýně proto na tento rok připravilo sérii informačně-vzpomínkových akcí s názvem „80 let operace Anthropoid". 

Českoslovenští parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš, kteří operaci Anthropoid uskutečnili, stejně jako jejich další kolegové, kteří s nimi hrdinně zahynuli v kostele Sv. Cyrila a Metoděje v Praze, prošli všichni výcvikem britského Oddělení pro zvláštní operace (Special Operations Executive, SOE).

Oddělení pro zvláštní operace byla zvláštní sekce britské zpravodajské služby MI6 založená na popud Winstona Churchilla během 2. světové války a zaměřená na vedení boje nestandardními metodami.

Organizace byla založena 22. července 1940 s cílem provádět na území obsazeném Němci zpravodajskou a sabotážní činnost. Pro tuto činnost cvičila SOE specialisty jak z řad britských občanů, tak z občanů zemí nacistickým Německem okupovaných, včetně Československa. Ty poté vysazovala na okupovaná území s úkolem získávat a předávat zpravodajské informace či provádět sabotážní a teroristické akce.

Velmi náročným výcvikem na STS (Special Training Schools) ve Skotsku prošlo na 300 československých dobrovolníků. Z těchto se pak 127 později zúčastnilo výsadků na tehdejším území Protektorátu Čechy a Morava a Slovenského státu, ostatní pak na území Jugoslávie, Francie i Itálie. Na těchto operacích se SOE podílela zejména přípravou a výcvikem kandidátů, ale i jejich vybavením.

Ve čtvrtek 31. března se na Velvyslanectví České republiky v Londýně uskutečnilo oficiální představení knihy George Bearfielda – „Foursquare: The Last Parachutist“, představující příběh jednoho z posledních parašutistů trénovaných SOE Jaroslava Bublíka. Úvodní projev na akci přednesl zástupce velvyslankyně pan Michal Strouhal.