english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Český premiér na londýnské konferenci k Sýrii

(Archivní článek, platnost skončena 31.12.2020.)

Předseda vlády České republiky pan Bohuslav Sobotka se ve čtvrtek 4. února 2016 v Londýně zúčastnil mezinárodní dárcovské konference „Supporting Syria and the Region“.

Jednalo se již o čtvrtou dárcovskou konferenci na pomoc Sýrii, předchozí tři se uskutečnily v letech 2013–2015 v Kuvajtu. Letos se organizace ujalo Spojené království Velké Británie a Severního Irska společně s Německem, Kuvajtem, Norskem a OSN. Zúčastnilo se celkem 70 států, z nejvyšších představitelů jmenujme britského premiéra Davida Camerona, německou kancléřku Angelu Merkelovou či generálního tajemníka Organizace spojených národů Pan Ki-muna.

Premiér Bohuslav Sobotka na londýnské konferenci přislíbil, že Česká republika poskytne v roce 2016 na pomoc Sýrii a sousedním zemím nejméně šest milionu eur (170 milionů Kč). V průběhu roku se dle vývoje v ČR tato částka může ještě navýšit. Česká republika bude nadále dotovat oblasti, do kterých již různými programy dlouhodobě přispívá, tedy zdravotní péči a vzdělávání, a zároveň je zapojena do nových projektů (např. na podporu států, které v největší míře poskytují uprchlíkům útočiště - Jordánska a Turecka). V loňském roce Česká republika  poskytla v souvislosti s konfliktem v Sýrii pomoc ve výši 190 milionů Kč.

Cílem konference bylo získat od účastnických zemí finanční příspěvky v celkové hodnotě devíti miliard dolarů, které pro letošní rok OSN vyčíslilo jako nezbytnou pomoc mezinárodního společenství zejména pro uprchlíky přímo v Sýrii a také v okolních zemích. Záměrem bylo zaručit pokračování finanční pomoci do roku 2020 a podpory vzdělání a lepších zaměstnaneckých příležitostí pro syrské uprchlíky v zemích regionu. To by mělo mít mj. za následek pokles zájmu o migraci do Evropy riskantními cestami.

Evropská unie plánuje přispět 3 miliardami eur, USA 900 miliony dolary, Německo 1,2 miliardami eur. David Cameron za britskou vládu přislíbil 510 milionů liber, Norsko avizovalo 1,2 miliardy dolarů (během čtyř let).

Bohuslav Sobotka uskutečnil 4.2.2016 v Londýně mnohé další pracovní schůzky a našel si rovněž příležitost ocenit krásy britské metropole.

 

Bohuslav Sobotka při svém projevu na donorské konferenci k Sýrii 4.2.2016 v Londýně

Bohuslav Sobotka při svém projevu na donorské konferenci k Sýrii 4.2.2016 v Londýně