english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Volba prezidenta republiky 2023 - informace k průběhu volby

Volebními dny pro první kolo prezidentské volby jsou pátek 13. a sobota 14. ledna 2023. V pátek začíná hlasování v 12.00 hodin a končí ve 22.00 hodin. V sobotu začíná hlasování ve 8.00 hodin a končí v 12.00 hodin.

Podle zákona je prezidentem republiky zvolen ten kandidát, který v prvním kole získá nadpoloviční většinu z celkového počtu platných hlasů oprávněných voličů, kteří se voleb zúčastnili a odevzdali platný hlas. V případě, že žádný z kandidátů v prvním kole potřebný počet hlasů nezíská, bude se za dva týdny konat druhé kolo volby. Do druhého kola postupují dva kandidáti, kteří obdrželi v prvním kole nejvíce odevzdaných platných hlasů oprávněných voličů.

Volebními dny pro případné druhé kolo volby jsou pátek 27. a sobota 28. ledna 2023. V pátek začíná hlasování v 12.00 hodin a končí ve 22.00 hodin. V sobotu začíná hlasování ve 8.00 hodin a končí v 12.00 hodin.

Hlasovat můžete na tom zastupitelském úřadu, v jehož konzulárním obvodu jste zapsáni do zvláštního seznamu voličů. Dále mohou na zastupitelském úřadu hlasovat voliči, kterým obecní úřad dle místa jejich trvalého pobytu v ČR nebo jiný zastupitelský úřad v zahraničí vydá voličský průkaz.

Na území Spojeného království je možné hlasovat na Velvyslanectví ČR v Londýně nebo Generálním konzulátu ČR v Manchesteru. Na honorárních konzulátech ČR nelze hlasovat.  Při hlasování se volič musí na úřad dostavit osobně, hlasovací lístky obdrží ve volební místnosti.

Adresa volební místnosti na Velvyslanectví ČR v Londýně  je 26 Kensington Palace Gardens, London, W8 4QY).

Podrobnou informaci o způsobu hlasování na zastupitelských úřadech ČR v zahraničí naleznete na portálu Ministerstva vnitra. Přečtěte si, prosím, tuto informaci pozorně. Je zde popsáno, jaké doklady musíte před hlasováním předložit, i to, jakým způsobem se hlasuje.

Hlavně nezapomeňte k hlasování přinést Váš platný český občanský průkaz nebo platný český pas. V případě, že budete hlasovat na zastupitelském úřadu, do jehož zvláštního seznamu voličů nejste zapsáni, musíte mít též voličský průkaz.