english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

OBECNÉ INFORMACE PRO ČESKÉ OBČANY

 

Kde lze najít pravidelně aktualizované informace ke změnám, které nastaly po 31. prosinci 2020?

Kolektiv pracovníků Velvyslanectví ČR v Londýně připravil informační rozcestník nových imigračních a exportně-obchodních pravidel. Informace naleznete zde.

Jak dlouho budou moci občané ČR cestovat do UK s občanským průkazem?

Cestovat do UK na platný občanský průkaz je možné do 30. 9. 2021. Proto doporučujeme vyřídit si cestovní pas co nejdříve. Pro držitele statusu Settled Status/Pre-Settled Status bude možné občanský průkaz využít do 31. 12. 2025. Více informací naleznete zde.

Jaké podmínky budou platit pro české turisty, studenty, pracující nebo obchodní cestující do UK po 31. 12. 2020?

Občané budou moci přijet do UK bez víza  na krátkodobý turistický pobyt, který nesmí překročit dobu 6 měsíců od data příjezdu. Více informací k běžnému cestování do Spojeného království naleznete na našich webových stránkách zde.

Aktuální informace  o cestování do UK naleznete na této adrese:

https://www.gov.uk/uk-border-control/before-you-leave-for-the-uk

Nová právní úprava UK v oblasti migrace (Points-Based Immigration System)

V případě pobytu nad 6 měsíců nebo pobytu za jiným účelem než turistickým je nyní nově nutné požádat o příslušné povolení. Migrační právní úprava UK je založena na bodovém systému. Soustřeďuje se především na ekonomickou migraci  - na zájemce o zaměstnání nebo podnikání, ale i o studium nebo některé specializované profese. V programu pro kvalifikované pracovníky (“Skilled worker route”)  musí kandidát splňovat více kritérií, ve kterých je nutné získat nejméně 70 bodů, z nichž 50 musí být z povinných kritérií.

Tématu nových imigračních pravidel pro občany EU, která jsou ve Spojeném království platná od 1.1.2021, se podrobně věnují naše webové stránky zde.

Další informace pro budoucí zájemce o zaměstnání:

https://www.gov.uk/guidance/recruiting-people-from-outside-the-uk

Jaké změny přináší dohoda o obchodu a spolupráci pro české exportéry?

Tématu nových obchodních pravidel se Spojeným královstvím se podrobně věnují naše webové stránky zde.

Jaké změny přináší dohoda o obchodu a spolupráci pro nákladní dopravu?

Tématu nových pravidel pro přepravu z/do Spojeného království se podrobně věnují naše webové stránky zde.

Jaké změny čekají po 1.1.2021 studenty?

Studenti, kteří již studovali ve Spojeném království před 31.12.2020 nebo přicestovali do Spojeného království nejpozději do 31. 12.2020, mají možnost požádat o registraci v systému EU Settlement Scheme, a tím si zajistit stávající práva i po ukončení přechodného období. Registrace do EU Settlement Scheme je otevřená do 30.6.2021.

Studenti, kteří přicestují do UK po 31. 12. 2020, se již budou řídit novými migračními pravidly. Pro krátkodobé studijní kurzy, které svojí délkou nepřesáhnou 6 měsíců, nebude nutné žádat o vízum. Podrobněji o tomto tématu informujeme na našich webových stránkách zde.

Pokud plánujete studovat ve Spojeném království po dobu přesahující 6 měsíců, bude nutné zažádat o příslušné vízum. Podrobněji o tomto tématu informujeme na našich webových stránkách zde.