english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pracovní povolení pro přeshraniční pracovníky – frontier worker permit

Přeshraničním pracovníkem se rozumí pracovník, který je občanem EU, EEA nebo Švýcarska, je zaměstnaný nebo pracuje jako OSVČ ve Spojeném království, avšak žije jinde.

Status přeshraničního pracovníka vám bude zachován, pokud jste začali takto pracovat ve Spojeném království již před 31.prosincem 2020.

Status přeshraničního pracovníka vám bude zachován, pokud jste v minulosti již byli přeshraničním pracovníkem (před 31.prosincem 2020) a zároveň platí jedna z následujících podmínek:

  • Jste dočasně práce neschopný z důvodu nemoci nebo nehody
  • Pracovali jste ve Spojeném království, avšak nyní jste nedobrovolně nezaměstnaní a hledáte v zemi práci
  • Podstupujete profesní pře/školení, zatímco jste nedobrovolně nezaměstnaní
  • Podstupujete profesní pře/školení, které se týká zaměstnání, které jste předtím vykonávali
  • Jste dočasně práce neschopný z důvodu těhotenství nebo porodu
  • Jste na rodičovské dovolené, přičemž po jejím konci se vrátíte do svého předchozího zaměstnání, nebo si najdete jinou práci

Od 1.července 2020 budou přeshraniční pracovníci muset mít platné povolení pro přeshraničního pracovníka, stejně jako cestovní pas nebo občanský průkaz. Do té doby můžete cestovat do Spojeného království pouze na cestovní pas nebo občanský průkaz.

Vízový program pro přeshraniční pracovníky bude spuštěn v prosinci 2020. Žádosti budou zdarma a budou probíhat online na gov.uk. Žádost budete moci podat v zemi mimo Spojené království, jakož i přímo ve Spojeném království. K ověření totožnosti a dokončení žádosti můžete využít mobilní aplikaci UK Immigration ID Check. Pokud není možné použít mobilní aplikaci, například z důvodu poškození čipu u vašeho cestovního pasu nebo nekompatibilnosti čipu u vašeho občanského  průkazu, budete se muset pro ověření totožnosti a dokončení žádosti dostavit osobně do vízového centra. Žádosti pro občany, kteří budou žádat o povolení pro přeshraničního pracovníka přímo ve Spojeném království a budou se zároveň muset pro dokončení žádosti dostavit do vízového centra, budou spuštěny v lednu 2021.

Od 1.ledna 2021 budou muset občané EU (vyjma občanů Irska), kteří si přejí začít pracovat ve Spojeném království, avšak i nadále budou žít jinde, zažádat o pracovní povolení prostřednictvím bodového imigračního systému.

Kde je možné nalézt další informace k žádostem o pracovní povolení pro přeshraniční pracovníky?

Bližší informace k problematice víz pro přeshraniční pracovníky naleznete zde.