english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zápis rozvodu ve Velké Británii do české matriky

Jakým způsobem postupovat, došlo-li k rozvodu manželství ve Velké Británii, a je třeba tuto skutečnost zapsat do české matriky

Při podání žádosti o zápis rozvodu manželství nebo zrušení registrovaného partnerství do zvláštní matriky v Brně je třeba předložit:

  • platný občanský průkaz České republiky nebo platný cestovní pas České republiky
  • český oddací list a rodný list,
  • originál britského dokladu o rozvodu nebo o zrušení registrovaného partnerství a jeho překlad do češtiny (viz níže)

a dále:

  • bylo-li rozhodnutí o rozvodu vydáno do 30. 4. 2004, musí být rozsudek opatřený apostilou (apostila musí být rovněž přeložena do češtiny). Žadatel dále doloží potvrzení o bydlišti ve Velké Británii v době podání návrhu na rozvod s překladem do českého jazyka.
  • bylo-li rozhodnutí o rozvodu vydáno po 1. 5. 2004, musí být kromě rozvodového rozsudku předloženo ještě následující britské potvrzení (včetně jeho překladu do českého jazyka): Certificate according to the Article 39 Council Regulation (EC) No 2201/2003 of 27 November 2003 concerning jurisdiction and the recognition and enforcement of judgments in matrimonial matters and the matters of parental responsibility.

Osvědčení Vám vydá soud, který rozhodl o rozvodu Vašeho manželství.

Zde naleznete formulář žádosti o tento certifikát

Pozn.: Překlady vyhotovené žadatelem nelze akceptovat. Je třeba předložit ÚŘEDNÍ předklad vyhotovený překladatelem, který má pro tuto činnost příslušné zkoušky a oprávnění. Vzhledem k relativní složitosti anglických právních termínů v rozvodových rozsudcích doporučujeme zhotovení překladu rozsudku včetně apostily či osvědčení podle čl. 39 nařízení Rady (ES) č. 2201/2003 českým soudním překladatelem (na překladu je kulaté razítko s českým státním znakem). Ověření překladu velvyslanectví již dále neprovádí. Ověření českým soudním překladatelem lze opatřit i ve Velké Británii, viz seznam překladatelů.

 

**********************************************************************************************

TERMÍN A ZPUSOB PODÁNÍ ŽÁDOSTI

Z organizačních důvodů jsou veškeré žádosti přijímány pouze během předem sjednaných schůzek. Děkujeme za pochopení.

Kontakty: Velvyslanectví České republiky - konzulární oddělení

Nepodaří-li se Vám se s námi spojit telefonicky (což je vzhledem k vytíženosti linky možné), zašlete laskavě e-mail s Vaším telefonním spojením, abychom Vás mohli kontaktovat. Současně uveďte, jaké doklady máte k dispozici a o jaký doklad hodláte požádat. E-mail: consulate.london@embassy.mzv.cz (pozn.: ZÚ vyřizuje denně kolem stovky emailů, na Váš email se pokusíme odpovědět v co nejkratším termínu, nebude to však obratem).

Adresa: 30 Kensington Palace Gardens, W8 4QY (vstup do budovy je z ulice Bayswater)
Fax: 020 7243 7926

Úřední hodiny dopoledne: pondělí - pátek 9:00-13:00
Úřední hodiny odpoledne: pondělí - čtvrtek 14:00-16:00

přílohy

Artricle_39_1 245 KB PDF (Acrobat dokument) 12.9.2011