english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jak postupovat v případě, že pohřešujete svého příbuzného či známého v UK

Pokud jste český občan s trvalým pobytem v ČR, doporučujeme nahlásit informaci o pohřešované osobě příslušné místní pobočce Policie ČR. Policie ČR by měla být schopna následně prostřednictvím sítě Interpol předat informaci o pohřešované osobě do UK.

 

Zjištění informací o pohřešovaných osobách

V UK neexistuje centrální evidence obyvatel a zjištění informací o pohřešovaných osobách je tak složité a zdlouhavé. Velvyslanectví nemá možnost informace o pohřešovaných osobách jednoduše zjistit. Vždy doporučujeme, aby informace o pohřešované osobě byla nahlášena příslušné místní pobočce Policie ČR, která může následně informaci o hledané osobě zařadit do databáze pohřešovaných a hledaných osob.

Formální žádost o pomoc při pátrání po pohřešované osobě v UK (obvykle však pouze v případě, že existuje podezření, že se tato osoba mohla stát obětí trestného činu) pak Policie ČR předá prostřednictvím Interpolu britské straně.

 

Pokud žijete v UK a chcete nahlásit, že pohřešujete svého příbuzného/známého, využijte Manuál UK Missing Persons Bureau (PDF, 815 KB).

 

V UK může s vyhledáním pohřešovaných osob pomoci i charitativní organizace Missing People, na kterou se mohou obracet přímo i čeští občané, kteří v UK pohřešují své příbuzné či známé.

Kontakt:

Missing People
284 Upper Richmond Road West
London SW14 7JE

Tel: +44 20 8392 4590
Fax: +44 20 8878 7752

Email: 116000@missingpeople.org.uk

https://www.missingpeople.org.uk/

Pracovníci charity komunikují pouze v angličtině.

 

Zjištění informací o pravděpodobně zesnulých osobách v UK

Podle sdělení charity Missing People (viz. výše), by tato měla být v některých případech schopna ověřit informace o osobách, které v UK zemřely.

Obecně informaci o úmrtí osoby potvrdí příslušný matriční úřad v místě posledního bydliště v UK. Matriční úřad na základě žádosti a po zaplacení příslušného poplatku vystaví úmrtní list. Pokud není informace o posledním bydlišti (případně místě úmrtí) v UK k dispozici,  může být v některých případech ověření informací o úmrtí nemožné.

 

Jakým způsobem je možno zjistit informace o zatčení osoby v UK

Rodinní příslušníci, právníci apod. se mohou se svým dotazem obrátit na Prisoner Location Service. Bez souhlasu uvězněného nelze informace o zatčení získat s výjimkou dotazu oficiálních orgánů (policie, soudy apod.)

Dotaz je možno zaslat na:

Email: prisoner.location.service@noms.gsi.gov.uk

nebo

Fax: +44 (0) 121 626 3474

Adresa:   Prisoner Location Service
                 PO Box 2152
                 Birmingham
                 B15 1SD

Do žádosti je třeba uvést:

  1. Jméno a název organizace, kterou reprezentujete,
  2. Datum narození,
  3. Vaše adresa včetně PSČ,
  4. Jméno osoby, kterou hledáte, včetně data narození,
  5. Důvod, proč osobu hledáte (např. rodinný příslušník, právní zástupce zatčeného apod.),
  6. Případně další jména, která měly zatčení užívat.

 

*****************************************************************************************

Pozn. na okraj: Český občan pobývající v zemí EU, který neplatí v ČR své zdravotní pojištění, je po návratu do ČR povinen prokázat, že po dobu svého pobytu v zahraničí platil povinné zdravotní pojištění v zemi pobytu nebo měl nárok na bezplatnou zdravotní péči. Stejná povinnost se vztahuje i na osoby, které byly v zahraničí uvězněny. Z tohoto důvodu doporučujeme všem osobám, které byly v UK uvězněny, aby před svým propuštěním požádali vězení o potvrzení, ve kterém bude uvedená přesná doba jejich pobytu ve vězení v UK. Příbuzným zatčených zároveň doporučujeme, pokud k tomu zatčený svolí, aby o zatčení informovali příslušnou českou zdravotní pojišťovnu, pokud za zatčeného přestane být zdravotní pojištění v ČR hrazeno.