english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jak postupovat v případě, že se ve Velké Británii ocitnete bez prostředků

Informace o možnosti rychlého hotovostního převodu peněz z ČR do UK.

V případě, že se ve Velké Británii ocitnete bez finančních prostředků, můžete prostřednictvím našeho velvyslanectví kontaktovat Vaše příbuzné a známé se žádostí o pomoc. K zajištění Vašeho návratu do ČR Vám mohou tyto osoby zakoupit jízdenku či letenku, případně Vám mohou zaslat hotovost přímo do Velké Británie (viz. dále). Podmínkou vyzvednutí zaslané hotovosti je předložení platného dokladu totožnosti (občanský průkaz nebo cestovní pas). Pokud takový doklad nemáte, může Vám velvyslanectví vystavit cestovní průkaz, který je pro vyzvednutí hotovosti ve většině případů akceptován.

Velvyslanectví nemá finanční prostředky, ze kterých by mohlo letenku či jízdenku pro Vás zakoupit, případně za které by Vám mohli jeho pracovníci zajistit např. dočasné ubytování.

Jednou z možností, jak realizovat převod peněz z ČR do UK, je převod hotovosti prostřednictvím společnosti WESTERN UNION. Síť poboček společnosti WESTERN UNION je v ČR poměrně hustá, obecně je možno peníze složit na většině poboček České pošty, případně i na vybraných pracovištích směnáren a hotelů v ČR.

Při složení peněz v ČR je třeba vyplnit příslušný formulář s uvedením toho:

a) kdo peníze posílá (odesílatel),
b) komu peníze posíláte (příjemce),
c) kolik Kč zasíláte,
d) kam peníze zasíláte (stačí uvést příslušný stát, tj. např. United Kingdom).

Příjemci peněz v UK je třeba následně nahlásit (nejlépe telefonicky) kromě výše uvedených informací ještě:

a) kolik peněz v GBP je zasláno (přesně na pence) - tuto informaci se dozvíte z potvrzení o zaslání peněz, a
b) MTCN (10-místný bezpečnostní kód), který Vám sdělí při odesílání peněz.

Peníze jsou obvykle převedeny během 1 hod. Pro příjem peněz v UK je třeba na příslušné pobočce WESTERN UNION v UK předložit platný doklad totožnosti (cestovní pas nebo občanský průkaz, případně cestovní průkaz) vyplnit formulář pro příjem peněz. Podle zkušeností velvyslanectví nemusí každá pobočka WESTERN UNION v UK v daný okamžik vyplácet peníze. Rovněž otevírací doba se může různit.

Informace o pobočkách WESTERN UNION v UK.

Pokud by občan v UK neměl přístup na telefon, je možno případným příbuzným, či známým, kteří budou ochotni poslat peníze, zavolat z velvyslanectví v Londýně.

Podmínkou vyzvednutí zaslané hotovosti je předložení platného dokladu totožnosti (občanský průkaz nebo cestovní pas).

Pokud jste spolu s finančními prostředky přišli i o doklad totožnosti, je nejdříve třeba na Velvyslanectví ČR v Londýně, případně u honorárních konzulů ČR v Belfastu či Edinburghu, si nechat vystavit cestovní průkaz. Nicméně podle našich zkušeností ne každá pobočka WESTERN UNION v UK cestovní průkaz ČR akceptuje, neboť jejich pracovníci často nemají o tomto specifickém dokladu ČR informace.

V blízkosti velvyslanectví je několik poboček společnosti WESTERN UNION v ulici Queensway, kde je možno peníze obvykle vyzvednout. Ne každá z nich však výběr peněz v daný okamžik nabízí.

Western Union v ulici Queensway

 

Pozn.: Výše uvedený hotovostní převod prostřednictvím společnosti Western Union je pouze jeden z možných. Existují i další společnosti, které nabízejí podobné služby (např. společnost Money Gram). Velvyslanectví ČR v Londýně nechává na zvážení českých občanů, jakým způsobem peníze svým příbuzným do UK zašlou.

 

Informace o možnosti dopravy z UK do ČR

Jeden z nejlevnějších způsobů dopravy z UK zpět do ČR na poslední chvíli je využití autobusových mezinárodních spojů, které odjíždějí z oblasti kolem vlakového nádraží London Victoria. Zde je možno mj. využít spojů českých, slovenských či britských dopravců, kteří odjíždějí z míst indikovaných na níže připojené mapě.

Victoria BIG

 

Popis:

  1. London Victoria Train Station (vlakové nádraží London Victoria)
  2. Odjezdy některých autobusů do ČR z tzv. Collonade  Walk (např. Student Agency apod.).V areálu, v části přiléhající k ulici Buckingham Palace Rd, se nachází i kanceláře dopravních společností včetně společnosti Student Agency.
  3. Victoria Coach Station (autobusové nádraží Victoria, např. odjezdy společnosti Eurolines)

přílohy

WU - formulář příjem GBP 1 MB PDF (Acrobat dokument) 9.1.2014