english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kde hledat právní pomoc ve Velké Británii

Informace o tom, jakým způsobem je možno v UK vyhledat právní pomoc, případně kde sehnat kontakt na česky či slovensky mluvící právníky.

Pokud potřebujete právní pomoc ve Velké Británii, můžete si pro zastupování u soudu a specializované rady nechat zprostředkovat služby advokáta přes právníka (Solicitor), právníka-specialisty (Chartered Legal Executives) , nebo se obrátit na přímo na věcně příslušného advokáta/obhájce (tzv. Barrister).

Pokud si například nejste jistí, jestli má cenu dát váš případ k soudu, je dobré využít služeb místních právních center (Law Centre) nebo občanských poraden (Citizens Advice Bureau), které vám zdarma upřesní vaše možnosti a slouží jako rozcestník. Mohou vám dát například kontakt na právní poradce (legal adviser), z nichž někteří poskytují úvodní rozhovor zadarmo.

Dalším vhodným informačním zdrojem pro k nalezení komerční právní pomoci by mohl být web Lawyer Locator. Další informace o způsobu nalezení vhodného právního zástupce jsou k dispozici na stránkách CILEx (Chartered Institute of Legal Executives), v části CILEx Lawyers Directory.

Vyberte si poradce, který se specializuje na druh práva, do kterého spadá váš případ.

 

Služby právníka (Solicitor) nebo právníka-specialisty (Chartered Legal Executives)

Právník vám ze zákona musí dát veškeré informace, abyste se mohli kvalifikovaně rozhodnout, jak postupovat. Řekne vám, jak se bude váš případ řešit, jaké máte možnosti a kolik to bude stát. Upozorní vás na vaše právo na stížnost, a jak je možné si stěžovat. Během procesu vás pak musí pravidelně informovat o jeho průběhu.

Na sjednanou schůzku s právníkem si přineste všechny potřebné dokumenty, které vám zadá. Užitečný může být i předem připravený seznam otázek.

Podrobné informace najdete na stránkách Law Society a na stránkách CILEx (Chartered Institute of Legal Executives).

Pozor na podvodníky, kteří se za právníky jen vydávají. Prověřit si vašeho právníka můžete v rejstříku právníků na stránkách Law Society, na stránkách CILEx Lawyers Directory, případně u Solicitors Regulation Authority (vyjma Skotska).

 

Informace o možnosti podání stížností na činnost Vašeho právníka (anglicky). 

Návod k podání stížnosti na činnost právníka (anglicky, PDF 178kb)

 

Služby advokáta/obhájce (barrister)

Advokát/obhájce hájí vaše zájmy u soudu, může vám poskytovat specializované právní rady a dokumenty, případně se účastnit výslechů a slyšení, které se vás týkají. Běžně vám výběr vhodného advokáta/obhájce pro váš případ a spolupráci s ním zprostředkuje právník (solicitor). Na advokáta/obhájce se můžete obrátit i přímo, čímž ušetříte peníze za služby právníka. Pokud jste se ocitli v situaci, kdy máte nárok na bezplatnou právní pomoc (legal aid), pak vám ji poskytne právník (solicitor), ne advokát/obhájce (barrister).

Více informací o advokátech můžete najít na stránkách Bar Council.

Informace o možnosti podání stížností na činnost Vašeho obhájce (anglicky, PDF 672 kb)

 

Informace o možnosti získání bezplatného právního zástupce.

Charita  Bar Pro Bono Unit Vám může pomoci sehnat bezplatného právního obhájce (barrister), který Vás může zastupovat u soudu v případě, že jste bez prostředků a nemáte nárok na Legal Aid. Pokud budete chtít této možnosti využít, je třeba požádat o pomoc např. zástupce místních právních center (Law Centre) nebo občanských poraden (Citizens Advice Bureau), kteří by Vám pomohli s přípravou písemné žádosti o bezplatnou právní pomoc. K tomu by mělo dojít minimálně 3-týdny před soudním stáním.  

Vzhledem k tomu, že Bar Pro Bono Unit je charita fungující na principu dobrovolnosti, není zaručeno, že Vaše žádost bude vždy úspěšná.

 

Právní poplatky

Právníci si účtují poplatky za své služby několika způsoby: obvykle hodinovou sazbou, pevnou sazbou nebo procentní sazbou. Existují i smlouvy, které stanovují povinnost uhradit poplatek za služby právníka podmíněně výhrou v případu (conditional/contingency fee agreement). V případě prohry ale i tak musíte uhradit náklady protistrany a škodu (kterou může pokrýt vaše pojištění). Pokud vyhrajete, většinou kromě standartní sazby za právní služby zaplatíte i „poplatek za úspěch“ (Success fee)/procenta z náhrady škody. S uhrazením nákladů může pomoci například pojištění právních výdajů zahrnuté v pojištění domácnosti či auta, nebo členství v odborech.

Také existuje možnost, že se na váš případ vztahuje bezplatná právní pomoc. V takovém případě je váš právník povinen vás o jejích výhodách informovat, a pokud ji sám neprovádí, můžete si najít jiného, který se tohoto programu účastní.

Odvolání se proti výši poplatků

Pokud se vám částka za právní služby zdá příliš vysoká, požádejte svého právníka o písemné detailní vyúčtování. Pokud najdete nesrovnalosti, které právník odmítá připustit, můžete si stěžovat přes systém stížností jeho firmy, případně bezplatně u právního ombudsmana. Nebo požádat do měsíce od vyúčtování soud o detailní posudek účtu (detailed assesment). Soudní přezkoumání bývá bezplatné, jen pokud soud rozhodne o snížení ceny za právní služby o více jak pětinu. I v tomto případě je dobré vyhledat právní poradenství.

 

Právní pomoc ve vazbě

Pokud jste byli obviněni ze zločinu, za který vám hrozí vězení, nebo jste v policejní vazbě, máte právo na bezplatnou právní pomoc (Legal Aid). Právník (solicitor) vám může být přidělen, případně můžete zdarma využít služeb svého stálého právníka, pokud má smlouvu s Criminal Defence Service (CDS). V případě že byste trvali na svém právníkovi, který ale nemá zmíněnou smlouvu, bude vám právní pomoc naúčtována. Celá právní pomoc se domlouvá telefonicky přes Defence Solicitor Call Centre. U některých méně závažných případů je právní pomoc omezena právě na telefonické poradenství s kvalifikovaným poradcem z CDS. Pokud si nejste jistí, zda z vaší situace vyplývá nárok na bezplatnou právní pomoc, poraďte se s právníkem (solicitor).

S dotazem na právní radu se mohou odsouzení obrátit i na Vězeňskou poradní službu (PAS - PRISONERS´ADVICE SERVICE). PAS je nezávislá registrovaná charita. která je zaměřena na následující okruhy pomoci odsouzeným:

  • PAS poskytuje právní poradenství a informace pro vězně v Anglii a Walesu týkající se jejich práv, vězeňských pravidel a podmínek uvěznění.
  • PAS přijímá stížnosti vězňů týkající se způsobu, jakým je s nimi zacházeno, a poskytuje bezplatné poradenství a asistenci individuálně a diskrétně. V situacích, které to vyžadují, podniká příslušné právní kroky.
  • PAS provozuje Skupinu pro práva vězňů (Prisoners’ Legal Rights Group), která pravidelně vydává čtvrtletní zprávu s názvem „Práva vězňů“. Členy této skupiny jsou vězni, právníci, advokáti, akademici a nestátní organizace.

PAS vám může vysvětlit fungování vězeňských pravidel, a jak se vás tato týkají.  Poradí vám, pokud jsou ve vašem případě používána nespravedlivě. Pokud máte stížnost na způsob, jakým se s vámi zachází, můžete se na PAS obrátit pro radu. Zároveň je užitečné předat stížnost i vašemu vězeňskému zařízení. Poradí vám, jak můžete sami postupovat ve věci vaší stížnosti dál, nebo ji od vás převezme a bude ji s vězením a vězeňskou službou řešit jako vaši zástupci. Případně vám můž zprostředkovat kontakt na právní firmu, která se zabývá příslušným oborem práva, a kterou můžete požádat o další asistenci.

Příklady záležitostí, se kterými vám PAS může poradit: Podmínečné propuštění, dočasné propuštění, doživotní odnětí svobody, zařazení, vězení pro matky s dětmi, rozsudky, výpočet délky trestu, podmínky/odvolání

PAS je možno kontaktovat telefonicky na čísle +44 20 7253 3323 nebo 0845 430 8923 v době od 9.30 do 13.00 a od 14.00 do 17.30 v pondělí, středu a pátek. Písemný dotaz je možno zaslat na adresu PO BOX 46199, London EC1M 4XA.

 

Informace k možnosti řešení pracovně-právních vztahů

informace o řešení sporů mezi zaměstnanci a zaměstnavateli je k dispozici na následujících webových stránkách:

  1. Informace poradní charity Citizen Advice Bureau: https://www.citizensadvice.org.uk/work/problems-at-work/what-to-do-if-there-s-a-problem-at-work/,
  2. Oficiální informace k řešení pracovně-právních sporů na britském vládním serveru: https://www.gov.uk/solve-workplace-dispute/overview,
  3. Informace organizace ACAS (Advisory, Conciliation and Arbitration Service): http://www.acas.org.uk/index.aspx?articleid=1364.

 

Seznam česky (příp. slovensky) mluvících právníků, kteří nabízejí na komerčním základě své služby v různých oblastech britského práva.